Čaputová vyhlási referendum o predčasných voľbách

Prezidentka Zuzana Čaputová vyhlásila dnes na tlačovej konferencii, či vyhlási referendum o predčasných voľbách.

Prezidentka Čaputová oznámila, že vyhlási referendum minimálne s jednou otázkou. V prípade druhej otázky sa obráti na Ústavný súd.

V prípade, že Ústavný súd bude považovať prvú otázku za protiústavnú, podľa Čaputovej to bude chyba toho, kto otázku naformuloval.

Práve prvá otázka v znení: „Súhlasíte s tým, že vláda SR má bezodkladne podať demisiu?“ je podľa prezidentky sporná. Ak by súd skonštatoval, že daná časť nie je v poriadku, vyhlásila by referendum len o možnosti skrátenia volebného obdobia.

Dôvodov na pochybnosti o ústavnosti tejto otázky je vraj viac. Ústavný súd minulý rok povedal, že nie je možné referendom ukončiť funkčné obdobie orgánu výkonnej moci. „Toto vyjadrenie sa netýka iba parlamentu, ale orgánov výkonnej moci, teda aj vlády,“ uviedla hlava štátu.

„Ak budem môcť podľa Ústavného súdu vypísať referendum, a to by bolo platné, vláda by demisiu musela podať. No neznamenalo by to predčasné voľby. Stále by bol parlament v tom istom zložení,“ spresnila Čaputová.

„Nuž, už nemala na výber. No kým Ústavný súd rozhodne o prvej otázke v zákonnej lehote, to bude do konca roka, až potom vypíše referendum, takže skôr ako na jar budúceho roka neprebehne a keby aj bolo úspešné, tak po naplnení všetkých zákonných lehôt a krokov, vrátane schválenia Národnou radou SR, už sa ani predčasné voľby neoplatia, lebo sa budú blížiť riadne voľby. No dovtedy sa vláda rozpadne, takže nás čaká pekný chaos..“ píše v diskusii Tony.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *