Čaputová práve vyhlásila referendum o predčasných voľbách. Blíži sa koniec tejto vlády?!

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes oznámila, kedy sa bude konať referendum o predčasných voľbách, ktoré avizovala opozičná strana Smer.

Prezidentka Zuzana Čaputová vyhlásila referendum na 21.januára 2023. Toto referendum však bude mať len jednu otázku. Opozícia žiadala dve. Ústavný súd však jednu z nich neuznal.

„Budem to môcť urobiť vzhľadom na to, že nález Ústavného súdu zo dňa 26. októbra 2022 bude dnes o polnoci zverejnený v zbierke zákonov,“ vysvetlila prezidentka.

Referendum o predčasných voľbách sa bude môcť konať len s jednou otázkou. Prezidentka Zuzana Čaputová sa totiž aj s vypísaním druhého referenda obrátila na Ústavný súd.

Ten vyhlásil, že otázka  „Súhlasíte s tým, že vláda Slovenskej Republiky má bezodkladne podať demisiu?“ je protiústavná.

Ústavný súd potvrdil, že takýto predmet referenda je protiústavný.

Prezidentka Zuzana Čaputová však referendum vyhlási a to bez tejto otázky, ktorú Ústavný súd „zamietol“.

Druhá otázka s ktorou by teda malo byť vyhlásené referendum znie „Súhlasíte s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady (NR) SR je možné uskutočniť referendom alebo uznesením NR SR?“

„To máte tak, keď ste chceli byť šéf ústavného súdu či generálny prokurátor, ale svojmu právnickému remeslu sa v mene politiky spreneveríte hlúpymi referendovými otázkami“ napísala strana SaS na sociálnej sieti.

„Ďalšia facka Ficovi, nemal by najprv dokonale naštudovať Ústavu SR a potom vypisovať referendové otázky….“ píše v diskusii Július.

„Pani Čaputova povedala a musí to tak byť!! Však sa nemôže mýliť. Obyčajných ľudí má na háku. Ospravedlňujem sa okrem pána Matoviča. Ďakujem“ myslí si Daniel.

„Tak na tú otázku, snáď ani nemusí byť referendum preboha. To tým 150 zabrzdencom by malo dôjsť automaticky, že taká vec, ako odvolať vládu má byť v ústave automaticky a nie uvažovať, či má, alebo nie. Žiadne právo, nemá a nemá do budúcna mať žiadna skupina 150, aby tam boli 4 roky.“ píše Marián.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *