Blíži sa čas opustiť EÚ, mal vyhlásiť Orbán a dodal, že EÚ sa sankciami proti Rusku strelila do vlastnej nohy

Do roku 2030 sa eurozóna a možno aj Európska únia rozpadnú a do rovnakého dátumu sa krajiny visegrádskej štvorky stanú čistým prispievateľom do európskeho rozpočtu, takže bude nevyhnutné prehodnotiť členstvo Maďarska v Európskej únii. Tieto slová mal predniesť maďarský premiér Viktor Orbán na uzavretom stretnutí špičiek vládnej strany FIDESZ v obci Kötcse.

S odvolaním sa na Rádio Slobodná Európa publikovali maďarské médiá niektoré pasáže z prejavu, v ktorom mal predseda maďarskej vlády avizovať jesenné hlasovanie Maďarska proti predlžovaniu protiruských sankcií.

„Dúfam, že nás v tomto kroku podporí Taliansko, kde by po septembrových voľbách mala byť zostavená nová vláda,“ mal povedať Orbán.

Podľa maďarského premiéra mohla byť vojna na Ukrajine iba lokálna, ale Západ z nej urobil vojnu globálnu a na protiruské sankcie teraz dopláca celá Európa.

„Sankciami sa Európa strelila do vlastnej nohy, pretože v dôsledku môže energetická kríza zastaviť až 40 percent európskeho priemyslu,“ mal konštatovať predseda maďarskej vlády.

Orbán mal poznamenať, že vojna môže pokračovať do konca desaťročia a Ukrajina by mohla prísť o tretinu až polovicu svojho územia.

Predseda maďarskej vlády konštatoval, že v roku 2040 bude väčšina obyvateľov francúzskych miest moslimského pôvodu, a to isté sa môže stať aj v ďalších veľkých európskych mestách, dokonca aj v hlavných mestách.

„V takom prípade musíme prehodnotiť vzťahy s týmito hlavnými mestami. Veď nakoľko môžeme nazývať tieto krajiny európskymi, keď v niektorých mestách budú Európania v menšine,“ mal dumať Orbán.

Maďarský premiér verí, že dovtedy bude vyšehradská štvorka silným mocenským centrom. Priznal, že v dôsledku vojny na Ukrajine je momentálne vyšehradská spolupráca v kríze, to sa však môže zmeniť. Liberálne bratislavské a pražské vedenie označil za „rozkolísané“.

„Zanedlho môže byť v oboch štátoch taká vláda, s ktorou FIDESZ dokáže spolupracovať,“ povedal Orbán podľa Slobodnej Európy.

Mal tiež vyjadriť presvedčenie, že nová generácia politikov FIDESZ bude pripravená udržať stranu pri moci napríklad až do roku 2060.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *