Berlusconi mal obnoviť vrelé vzťahy s Putinom! Ohrozí Taliansko Európsku úniu?!

Bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi splnil svoju povesť a v čase rokovaní o novej vláde vzbudil rozruch, ktorý prirobil vrásky pravdepodobnej budúcej premiérke Georgii Meloniovej. „Taliansko pod naším vedením nebude nikdy slabým článkom Západu,“ uviedla Meloniová v stredajšom vyhlásení s tým, že tejto otázke pripisuje kľúčový význam.

Podľa nahrávok uniknutých do talianskej tlače mal hovoriť pred spolustraníkmi o obnovení vrelých vzťahov s ruským vodcom Vladimirom Putinom aj „milých“ listoch a daroch, ktoré si vymenili na príležitosť jeho narodenín. Podľa Berlusconiho strany ide však o vyjadrenia vytrhnuté z kontextu.

Strana Hore Taliansko (FI) tvrdí, že sa výroky v skutočnosti vzťahovali k dávnej minulosti. Správy talianskej tlače poprel aj Berlusconi. To, že obnovil vzťahy s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, údajne povedal na zasadnutí poslaneckého klubu FI. Agentúra LaPresse zverejnila nahrávku, o ktorej tvrdí, že pochádza z utorňajšej schôdze poslancov.

Je na nej počuť hlas bývalého talianskeho premiéra, ktorý hovorí, že ho situácia na Ukrajine veľmi znepokojuje. „Trochu, alebo vlastne celkom dosť, som obnovil vzťahy s (ruským) prezidentom Putinom.

Na moje narodeniny mi poslal 20 fliaš vodky a veľmi milý list, na čo som odpovedal fľašami lambrusca a podobne milým listom,“ je počuť na nahrávke. Berlusconi na nej hovorí, že vo vyjadreniach o situácii na Ukrajine nemôže povedať vlastný názor, pretože inak by „vypukla katastrofa“.

Príbeh o 20 fľašiach k narodeninám, ktoré Berlusconi oslavuje na konci septembra, je podľa koordinátora FI Tajaniho z roku 2008. Podľa najbližších spolupracovníkov talianskeho politika Berlusconi v poslednom čase vzťahy s Putinom neobnovil.

Strana vydala vyhlásenie, v ktorom tvrdí, že jej postoj k vojne na Ukrajine a ruskej zodpovednosti za ňu je v súlade s oficiálnym postojom Spojených štátov a Európskej únie.

Keď bol premiérom, mal Berlusconi k Putinovi veľmi blízky vzťah a hostil ho aj vo svojej vile na Sardínii. Po ruskom útoku na Ukrajinu z februára tohto roka taliansky politik ruského prezidenta kritizoval, krátko pred voľbami potom povedal, že Putina k vojne donútili ľudia z jeho strany a vlády.

Možno budúca talianska premiérka Georgia Meloniová vyslala podľa agentúry AP Berlusconimu v stredu varovania, že kvôli jeho „priateľstvu“ s Putinom môže stratiť akýkoľvek vplyv v prípadnej novej vláde. „Taliansko pod naším vedením nebude nikdy slabým článkom Západu,“ povedala Meloniová.

„Chcem viesť vládu s jasnou a nespornou zahraničnopolitickou líniou. Ak by niekto s touto základnou líniou nesúhlasil, nemôže byť súčasťou vlády,“ vyhlásila predsedníčka strany Bratia Talianska.

Vyhlásila aj to, že Taliansko bude stáť za Ukrajinou a podporuje západné sankcie proti Rusku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *