Africkí migranti prežili 11 dní na kormidle tankera. Po príchode do španielskeho prístavu boli dehydratovaní a podchladení

Španielska pobrežná stráž zachránila troch pasažierov. Tanker pricestoval do Las Palmas na Kanárskych ostrovov v pondelok po 11-dňovej plavbe z Lagosu v Nigérii. Podľa zverejnenej fotografie migranti cestovali na kormidle ropného a chemického tankera Althini II.

Migranti boli odvedení do prístavu, kde ich ošetrili zdravotnícki pracovníci.


Španielske Kanárske ostrovy sú obľúbenou bránou pre afrických migrantov, ktorí sa snažia dostať do Európy. Španielske údaje uvádzajú, že migrácia po mori na súostrovie za prvý polrok vzrástla o 51% v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Podľa Červeného kríža prešlo minulý rok z pobrežia západnej Afriky na Kanárske ostrovy viac ako 20.000 migrantov. V roku 2021 Medzinárodná organizácia OSN pre migráciu (IOM) zaznamenala na tejto trase 1.532 úmrtí.


Toto nie je prvýkrát, čo boli na kormidle tankera nájdení pasažieri. Iba 14-ročný chlapec, ktorý cestoval z Lagosu na Kanárske ostrovy v roku 2020 s ďalšími pasažiermi, povedal pre noviny El Pais, že strávil 15 dní na kormidle obrovského tankeru. Po príchode bol hospitalizovaný.


„Boli sme veľmi slabí. Nikdy by ma nenapadlo, že to môže byť tak náročné.“

povedal 14-ročný chlapec


V tom istom roku sa našli štyria muži na kormidle ropného tankeru, Champion Pula, po tom, čo cestovali z Lagosu do Las Palmas. Podľa zverejnených informácií sa muži skrývali v miestnosti za kormidlom počas 10 dní na mori.


Počet migrantov prechádzajúcich na lodiach zo západnej Afriky na španielske Kanárske ostrovy sa v posledných rokoch výrazne zvýšil. Cesty sú dlhé, nebezpečné a smrteľné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *