Opozičná strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) vyzvala nemecký parlament, aby si ponechal právo veta v súvislosti s akýmikoľvek budúcimi plánmi spolkovej vlády posielať zbrane do konfliktných oblastí, keď vyjadrila obavy, že nepriama nemecká vojenská intervencia podnecuje prebiehajúcu vojnu na Ukrajine.
Parlamentná skupina AfD predložila návrh, ktorý by dal poslancom právo zastaviť jednostranné konanie vlády v prípade, že by nesúhlasili s dodávkami zbraní do ktorejkoľvek krajiny zapojenej do konfliktu.
Konkrétne skupina požaduje parlamentné veto, ak by vývoz zbraní mohol vyvolať alebo zhoršiť existujúce napätie alebo konflikty.
V návrhu sa uvádza, že nemecká spolková vláda v súčasnosti podstupuje „veľké riziko“ rozsahom vojenskej podpory, ktorú prisľúbila Kyjevu; upozorňuje tiež, že dodávky zbraní na Ukrajinu sú odôvodnené „medzinárodným unipolárnym usporiadaním, v ktorom si medzinárodné právo veľmoci vykladajú vo svoj prospech“. AfD vyjadrila poľutovanie nad tým, že vďaka dodávkam zbraní od západných spojencov sa „vojna so všetkými negatívnymi dôsledkami na civilné obyvateľstvo teraz predlžuje“.
„Nemožno vylúčiť, že Nemecko sa so zvyšujúcimi sa dodávkami zbraní ešte stane účastníkom vojny. Miesto, kde sa zbrane nachádzajú, alebo ich možný presun nie je vždy vopred jasný,“ varovala strana.
Konzervatívna strana, ktorá tiež často vyjadruje svoj nesúhlas s priamou alebo nepriamou nemeckou vojenskou účasťou na Ukrajine, odôvodnila svoju výzvu na parlamentné veto vojenskej podpory citovaním niekoľkých nedávnych prieskumov, ktoré „jasne ukázali, že väčšina Nemcov zásadne odmieta dodávky zbraní do vojnových oblastí“. AfD dodala, že „nechýbajú ani ústavné obavy“.
Návrh sa odvoláva na základný zákon nemeckej ústavy, ktorý zaväzuje Nemecko zamerať sa na „službu mieru vo svete“, čo je podľa strany nezlučiteľné so súčasnou vojenskou podporou Ukrajiny.
„Poslanci nemeckého Bundestagu sa preto musia ako zástupcovia nemeckého ľudu podieľať na rozhodovaní o tom, či má Nemecko dodávať zbrane do konfliktných a vojnových oblastí,“ uzavrela strana.
Nemecko dodalo vlastné tanky Leopard a obrnené vozidlá pechoty Marder na posilnenie jednotiek ukrajinského prezidenta Zelenského na Ukrajine. Schválilo tiež reexport vlastných zbraní a tankov nemeckej výroby do viacerých krajín.
Okrem toho nemecká spolková vláda minulý týždeň schválila dodatočný balík finančných prostriedkov vo výške 12 miliárd eur na vojenskú podporu Ukrajiny, ktorý bude splatný počas nasledujúcich dvoch rokov.
Medzitým sa podpora nemeckej účasti v konflikte rozpadá. Prieskum agentúry Forsa uskutočnený v januári ukázal, že viac ako 80 % respondentov sa domnieva, že je dôležitejšie ukončiť vojnu rokovaniami ako to, aby Ukrajina zvíťazila, zatiaľ čo nedávny prieskum agentúry Ipsos ukázal, že len 43 % respondentov si myslí, že problémy Ukrajiny sú pre Nemecko dôležité a že krajina by sa mala v konflikte naďalej angažovať.