Zdá sa, akoby sa minulý rok nikdy nestal. Novak Djokovič pricestoval do Austrálie a kdekoľvek sa objaví, davy ľudí jasajú. Ešte pred rokom ho však miestni obyvatelia nemohli vystáť.
Súčasnú náladu austrálskej spoločnosti si všimol portál WAtoday, ktorý sa zameriava najmä na oblasť Perthu a Západnej Austrálie. Komentátor Parnell Palme McGuinness sa vo svojom článku zamýšľa nad zmenou správania ľudí v Austrálii.
„Niekedy sa hovorí, že minulosť je naozaj iná krajina. Postoje, zvyky a pravidlá obliekania prijaté v predchádzajúcich časoch sa nám zdajú nepohodlné, urážlivé alebo škaredé v dobe, ktorú považujeme za osvietenejšiu,“ začína renomovaná novinárka.
Potom pripomína, že to, čo sa stalo minulý rok v Melbourne, nie je až tak dávno. „Je to len 52 týždňov, čo bol náš svet úplne iný.“
V januári 2022 dominoval austrálskym správam variant Omicron. Denné správy sa týkali predovšetkým počtu nových prípadov. Viac ako 92 % Austrálčanov starších ako 16 rokov dostalo dve dávky vakcíny Covid a potom prišiel Novak Djokovič. „Ostatní tenisti zúčastňujúci sa na Australian Open boli rozrušení, že by mohol obísť pravidlá, ktorými sa riadili. To však nebolo nič v porovnaní s obavami austrálskej verejnosti, ktorej kolektívne sebavedomie viselo na vlásku. V pretekoch o očkovanie všetkých sa očkovanie stalo morálnou otázkou: niečím, čo ste urobili pre spoločné dobro. A keď sa niečo stane morálnou otázkou, kacírstvo sa rýchlo stane dôvodom na nenávisť,“ píše McGuinness.
„Hnev proti Djokovičovej heréze bol obrovský a 17 z 19 Austrálčanov tvrdilo, že by mal byť vyhostený z krajiny. A z hnevu pre jeho osobné rozhodnutie sa vyvinula snaha nájsť na tomto človeku zásadné chyby,“ pripomína.
Srbská rada Austrálie uvádza, že minuloročná kritika Djokoviča sa týkala aj jeho rasy. V správe o tejto záležitosti sa uvádza, že v tomto období sa zvýšil počet prípadov protisrbských nálad. Teraz, po príchode Djokoviča na Australian Open, sa postoj verejnosti k nemu dramaticky zmenil. Je to jasný dôkaz toho, že vnímanie určitej osoby verejnosťou sa môže rýchlo a drasticky zmeniť v závislosti od aktuálnej situácie.
Celkový tón článku je reflexívny, skúma, ako sa vnímanie Djokoviča verejnosťou časom zmenilo a čo to môže vypovedať o širšej spoločnosti. Článok si tiež všíma historický kontext protisrbských nálad a to, akú úlohu to mohlo zohrať v počiatočnej reakcii verejnosti na Djokoviča.