Bývalý americký minister zahraničných vecí Henry Kissinger opätovne vyzval na urýchlené nájdenie spôsobu, ako vyriešiť vojnu na Ukrajine rokovaniami, a varoval, že celý svet je v nebezpečenstve, pretože jadrové mocnosti smerujú ku katastrofálnej priamej konfrontácii.
Známy diplomat napísal pre nové vydanie časopisu The Spectator esej s názvom „Ako sa vyhnúť ďalšej svetovej vojne“, v ktorej hovorí o tom, že ambície jastrabov na Západe rozbiť Rusko pravdepodobne rozpútajú jadrový chaos. „Blíži sa čas nadviazať na už dosiahnuté strategické zmeny a začleniť ich do novej štruktúry zameranej na dosiahnutie mieru prostredníctvom rokovaní,“ napísal Kissinger.
„Mierový proces by mal spájať Ukrajinu s NATO, nech už je vyjadrený akokoľvek. Alternatíva neutrality už nemá zmysel,“ zdôraznil. Varoval, že pokračujúce pokusy o „bezmocnosť“ Ruska by mohli vyústiť do nekontrolovateľnej a nepredvídateľnej špirály. Vysvetlil, že po želanom „rozpade“ Ruska vznikne obrovské mocenské vákuum, z ktorého sa objavia nové hrozby pre celý svet, pretože sa doň vrhnú väčšie mocnosti.
„Rozpustenie Ruska alebo zničenie jeho strategických politických schopností by mohlo zmeniť jeho územie rozprestierajúce sa v 11 časových pásmach na sporné vákuum,“ pokračoval Kissinger.
„Jej súperiace spoločnosti by sa mohli rozhodnúť riešiť svoje spory násilím. Iné krajiny by sa mohli snažiť rozšíriť svoje nároky silou. Všetky tieto nebezpečenstvá by boli znásobené prítomnosťou tisícov jadrových zbraní, ktoré z Ruska robia jednu z dvoch najväčších jadrových mocností na svete.“
Deväťdesiatročný štátnik, ktorý bol dlho považovaný za kvintesenciu experta na národnú bezpečnosť a zasvätenca vojensko-priemyselného komplexu, rozhneval ostatných jastrabovitých odborníkov a „zasvätencov“, keď sa v máji minulého roka ironicky odvážil navrhnúť, že Ukrajina by bola ochotná uznať Krym ako tribút Ruska a na oplátku by sa ruské sily stiahli na svoje línie pred inváziou 24. februára. Predtým sa nechal počuť, že „nebolo múdrou americkou politikou snažiť sa začleniť Ukrajinu do NATO“.
Kissingerov najnovší návrh sa už stretol s podobným ostrým odporom – aj keď jasne vyjadril podporu militarizácii Ukrajiny. Najkontroverznejšími riadkami Kissingerovho nového článku budú určite tieto, v ktorých navrhuje „medzinárodne kontrolované referendá“ o sebaurčení na východných územiach okupovaných Ruskom, o ktoré sa teraz intenzívne bojuje. Kissingerove slová sú uvedené nižšie:
„Tento proces spochybnil pôvodné otázky týkajúce sa členstva Ukrajiny v NATO. Ukrajina získala jednu z najväčších a najefektívnejších pozemných armád v Európe, ktorú vybavila Amerika a jej spojenci. Mierový proces by mal zjednotiť Ukrajinu s NATO, nech už je vyjadrený akokoľvek. Alternatíva neutrality už nemá zmysel, najmä po vstupe Fínska a Švédska do NATO. Preto som vlani v máji odporučil, aby sa línia prímeria vytvorila pozdĺž existujúcej hranice, kde sa 24. februára začala vojna. Rusko by sa odtiaľ vzdalo, ale nie územia, ktoré okupovalo pred takmer desiatimi rokmi, vrátane Krymu. O tomto území by sa mohlo rokovať po uzavretí prímeria.“
„Ak sa predvojnovú deliacu čiaru medzi Ukrajinou a Ruskom nepodarí dosiahnuť bojom ani rokovaniami, bude možné uplatniť princíp sebaurčenia. Referendá o sebaurčení pod medzinárodným dohľadom by sa mohli uplatňovať na územiach, ktoré sú obzvlášť sporné a ktoré v priebehu storočí opakovane menili majiteľa.“
Kissinger ďalej zdôrazňuje, že „cieľ mierového procesu by bol dvojaký: potvrdiť slobodu Ukrajiny a definovať novú medzinárodnú štruktúru, najmä pre strednú a východnú Európu. V takomto usporiadaní by si Rusko nakoniec malo nájsť svoje miesto.“
Kritici a samotná Ukrajina Kissingerov plán určite odmietnu, keďže spomenul možnosť referenda o tých sporných územiach, „ktoré v priebehu storočí opakovane menili majiteľa“ [t. j. najmä Donbas]. V skutočnosti sa to už začalo, pričom niektorí jeho mierový plán priamo odmietajú ako „blud“…
Nepochybne sa objavia aj výkriky, že Kissinger sa stal „prokremeľským“, alebo dokonca obvinenia, že starý diplomat bol „kompromitovaný“ Putinom.
Najmä preto, že keď napísal, že sa obracia priamo na jastraby vo Washingtone a NATO: „Pre niektorých je preferovaným výsledkom Rusko, ktoré sa vo vojne stalo bezmocným. Nesúhlasím. Napriek všetkým svojim sklonom k násiliu Rusko už viac ako pol tisícročia rozhodujúcim spôsobom prispieva ku globálnej rovnováhe síl. Jeho historická úloha by sa nemala znižovať.“
A potom nasledovalo varovanie pred jadrovou katastrofou na obzore: „Vojenské neúspechy Ruska neodstránili jeho globálny jadrový dosah, čo mu umožňuje hroziť eskaláciou na Ukrajine.“