Tretie letisko hlboko v Rusku bolo napadnuté v utorok, pričom po bombardovaní ropného skladu, ktoré Kremeľ označil za útok bezpilotného lietadla, bolo po prvom výbuchu odrazené a došlo k požiaru. Obrovský požiar zúril počas celej noci, keď zasahovali záchranné tímy.
Stalo sa tak deň po tom, ako dvojicou leteckých základní ďalej na ruskom území otriasli dva výbuchy, ktoré zabili troch príslušníkov armády v Riazanskej oblasti a na ruskej leteckej základni Engels-1 v Saratove. Aj tieto incidenty následne ministerstvo obrany označilo za dôsledok úderov bezpilotných lietadiel.
Nad ruským mestom Kursk, ktoré je bližšie k Ukrajine ako ostatné dve miesta útoku, stúpal v utorok v skorých ranných hodinách nad jeho letiskom hustý čierny dym. „V utorok skoro ráno horeli ropné tankery na základni pri meste Kursk, asi 60 kilometrov od hraníc, a k nebu stúpal dym,“ uviedol denník Daily Mail s odvolaním sa na regionálne zdroje.
Medzinárodné správy uvádzajú, že mohutný požiar v Kursku horí už približne desať hodín, keďže po útoku sa vznietil veľký ropný sklad:
In Russia tonight there was a new attack by an unknown drone on the Khalino military airfield in Kursk. As a result of the attack, an oil reservoir near the airport caught fire. pic.twitter.com/d14c1PJW1N
— Special Kherson Cat (@bayraktar_1love) December 6, 2022
Podľa miestnych médií požiare zasiahli takmer 5 500 metrov štvorcových a na miesto sa sťahovali nové tímy hasičov.
Podozrivé ukrajinské bezpilotné lietadlá zaútočili aj na vojenské letisko Belbek v Sevastopole, ale podľa správ ich zostrelila protivzdušná obrana.
Čoraz viac sa zdá, že Ukrajina sa rozhodla pokúsiť sa oveľa agresívnejšie zasiahnuť na ruskom území, a to buď pomocou bezpilotných lietadiel, alebo prípadne rakiet dlhšieho doletu poskytnutých Západom, čo znamená obrovskú eskaláciu.
„Drony sa zamerali aj na sklad pohonných hmôt v Brjanskej oblasti, ale podľa ruských zdrojov nespôsobili väčšie škody,“ pokračuje Daily Mail.
Pondelkové útoky poškodili „dva bombardéry schopné niesť jadrové zbrane, o ktorých sa predpokladá, že sa pripravujú na útok na Ukrajinu, pričom zabili troch príslušníkov pozemného personálu a dvoch ďalších zranili“.
V súvislosti s novým pravdepodobným útokom dronov na základňu Kursk britské ministerstvo obrany uviedlo: „Ak Rusko vyhodnotí, že tieto incidenty boli úmyselnými útokmi, bude ich pravdepodobne považovať za jedno z najvýznamnejších zlyhaní ochrany strategických síl od invázie na Ukrajinu.“
⚡️Ukro drones hit fuel depot in Kursk pic.twitter.com/vc0VyBPyL9
— War Monitor (@WarMonitors) December 6, 2022
DW/Ruské ministerstvo obrany: „Letisko Engels sa nachádza stovky kilometrov od hraníc s Ukrajinou a sú na ňom umiestnené niektoré z najväčších ruských bojových lietadiel.“
Britský predstaviteľ obrany ďalej uviedol: „Ruské velenie sa pravdepodobne bude snažiť identifikovať a uložiť prísne sankcie ruským dôstojníkom, ktorí sú považovaní za zodpovedných za napomáhanie incidentu.“
Preto sa zdá, že reakcia Ukrajiny na rozsiahle letecké útoky na jej národnú energetickú sieť je rozšírením protiofenzívy smerom k riskantným cezhraničným náletom na hlavné ruské základne.
Význam tohto kroku nemožno preceňovať – všetky strany sa ním dostávajú na nové, nebezpečné a nepredvídateľné územie, ktoré zvyšuje pravdepodobnosť možnej priamej konfrontácie medzi Ruskom a NATO.
Ukrajinská spoločnosť Ukrenergo medzitým varuje obyvateľov pred ďalšími núdzovými výpadkami elektriny v celej krajine. „Vzhľadom na následky ostreľovania… bude vo všetkých regiónoch Ukrajiny zavedený režim núdzových odstávok, aby sa zachovala rovnováha medzi výrobou a spotrebou elektrickej energie.
„Elektrická energia bude prednostne dodávaná do objektov kritickej infraštruktúry,“ uviedla Ukrenergo o prídelových opatreniach na Telegrame v pondelok, počas novej vlny desiatok ruských leteckých útokov.
Vzdialenosť leteckej základne Engels 400 kilometrov od ukrajinských hraníc vyvolala po pondelkovom útoku rozruch. Nachádzajú sa tu aj strategické bombardéry dlhého doletu schopné niesť jadrové zbrane, z ktorých niektoré boli pravdepodobne poškodené.
Ruský minister obrany Sergej Šojgu zároveň podľa agentúry Interfax prisľúbil, že Rusko sa nezastaví, kým nebude zničený „vojenský potenciál“ Ukrajiny. Šojgu v konferenčnom hovore ministerstva obrany povedal: „Ruské ozbrojené sily zasadzujú masívne údery presnými zbraňami dlhého dosahu na vojenský systém velenia a riadenia, podniky obranného priemyslu a súvisiace zariadenia s cieľom zničiť vojenský potenciál Ukrajiny.“
„Ruské ozbrojené sily pokračujú v oslobodzovaní Donbasu. Nedávno sa pod našu kontrolu dostali mestá Mayorsk, Pavlovka, Opytnoje, Andrejevka, Belogorovka Južnaja a Kurdjumovka,“ dodal.
Nezávislý novinár Michael Tracey tak zhrnul podvratnú povahu udalostí posledných 24 hodín a význam zjavnej podpory alebo aspoň nedostatočného tlaku Washingtonu na ukrajinské sily, aby spomalili, pokiaľ ide o nové cezhraničné útoky…
Despite how easily identifiable this escalatory pattern is, it constantly gets obscured in a tsunami of propaganda. To simply note US/Ukraine have committed escalatory acts is seen as morally depraved. So people are chronically confused/deceived about the reality of the situation
— Michael Tracey (@mtracey) December 5, 2022
„USA teda podporujú vojnové úsilie klientskeho štátu, ktorý teraz bombarduje ciele 400 míľ v Rusku – čo potvrdzuje obvyklá taktika nehanebných a bezostyšných priznaní najvyšších ukrajinských predstaviteľov. Jednoznačne ide o „eskaláciu“ – USA sa k tomu zaviazali na neurčito.“