Po tragickej udalosti pred barom Tepláreň sa LGBTI komunita na Slovensko aktivizuje naplno a tlačí na vládu. Minister spravodlivosti Viliam Karas už pracuje na tom, aby aj zákonom mala táto komunita ľahší život.
LGBTI zástupcovia sa v piatok stretli s ministrom Karasom a poslancami a odprezentovali svoje požiadavky.
Žiadajú napríklad zavedenie registrovaných partnerstiev vrátane možnosti osvojenia si dieťaťa jedného partnera druhým.
V neposlednom rade žiadajú aj osvetu na školách a posilňovanie výchovy mládeže.
Majiteľ podniku Tepláreň, v ktorom pred časom terorista zastrelil dvoch členov LGBTI+ komunity, Roman Samotný, sa v piatok stretol aj so slovenským premiérom Eduardom Hegerom, informuje portál tvnoviny.sk
„Potrebujeme vzájomný rešpekt.“ napísal premiér Heger k fotografii s majiteľom Teplárne.
„Prepáčte, môžete mi vysvetliť, ako k Vám my queer ľudia nemáme rešpekt, keď sa ho dožadujete? Prosím, poučte ma, nech sa môžem polepšiť a keď sme už pri tom, v prvom rade potrebujeme rovnaké ľudské práva ako máte Vy. To je rešpekt, ktorý nám dlžíte“ pýta sa Jakub v diskusii.
„Nie, pán premiér, vaše frázy nikomu nepomôžu. To, čo potrebujeme, sú rovnaké práva a povinnosti pre všetkých bez rozdielu. Až to bude prejavom rešpektu, nie status na facebooku.“ píše Roman.
Aj keď sa môže zdať, že LGBTI komunitu na Slovensku podporujú len progresívne liberálne strany, nie je tomu úplne tak.
Aj strana Roberta Fica Smer má vo svojich radoch politikov, ktorí už dávno podporovali LGBTI.
Najnovšie sa tým pochválila Monika Beňová, ktorá je europoslankyňa v Bruseli.
„Ja som chodila podporovať dúhové pride v čase, keď väčšina z dnešných politikov európskeho parlamentu ešte chodila do škôlky alebo do školy. Som tu 20 rokov.“ chváli sa Beňová svojou podporou LGBTI.
„Som hetero. Som žena. Som mama a babina. Za najdoležitejšie v mojom živote považujem lásku k mojim deťom a vnučke, rodine. Snažím sa im vštepovať lásku k ideálom. Slušnosti, zodpovednosti, pokore, rešpektu voči iným, úcte k starším, tolerancii, pochopeniu, odpúšťaniu, láske, pomoci slabším. A mnohému ďalšiemu. Nenastavujem im “kompas”, že keď niekoho stretnú, majú sa informovať akú má sexuálnu orientáciu, akej je národnosti, či je ateista prípadne aké vyznáva náboženstvo a podľa toho určiť, či je “ideál”.“ napísala Beňová na sociálnej sieti.