Ruský prezident Vladimír Putin opäť kritizoval politiku Západu ako krvavú a špinavú, popierajúcu zvrchovanosť štátov a národov a snažiaci sa privlastniť si všetky zdroje a bohatstvo ľudstva. Vytkol Západu okrem iného „podnecovanie vojny na Ukrajine“, ktorú však rozpútal on sám.
Rusko podľa Putina iba bráni svoje právo na existenciu. Prezident súčasne tvrdil, že Západ bude musieť pristúpiť na rovnoprávny rozhovor o spoločnej budúcnosti v globálnych záležitostiach. „Čím skôr, tým lepšie,“ povedal Putin podľa agentúry TASS pri vystúpení v moskovskom debatnom klube Valdaj.
Západ vyvíja na Rusko podľa prezidenta čoraz väčší tlak, aby sa mu podvolilo a stalo sa jeho poslušným nástrojom, alebo ho zničí a zmetie z politickej mapy. To sa ale „nikdy nepodarí“, zdôraznil Putin. „Kým existujú jadrové zbrane, vždy existuje nebezpečenstvo ich použitia,“ varoval.
Vo svete podľa Putina dochádza k degradácii svetových inštitúcií, k erózii princípu kolektívnej bezpečnosti ak nahradzovaniu medzinárodného práva západnými „pravidlami“, ktoré v skutočnosti vedú iba k tomu, aby „globálne mocnosti mohli žiť bez akýchkoľvek pravidiel a všetko im prechádzalo“.
„Moc nad svetom je to, na čo Západ stavil vo svojej hre. Táto hra je nebezpečná, odmieta zvrchovanosť národov, ich svojbytnosť a jedinečnosť,“ vyhlásil Putin, ktorý pritom sám chce zlikvidovať Ukrajinu ako štát.
Politiku Západu charakterizoval ako „krvavú a špinavú“. „Odmieta zvrchovanosť krajín a národov, ich svojbytnosť a jedinečnosť, nehľadí ani v najmenšom na záujmy iných štátov,“ poznamenal. Akákoľvek kritika Západu je potom označovaná za „ruku Kremľa“, čo je podľa Putina „blábolenie“.
Putin v prejave tiež použil výraz „zaslepenosť z nadradenosti“ z niekdajšej prednášky sovietskeho a ruského spisovateľa Alexandra Solženicyna v Harvarde.
„Nový svetový poriadok sa musí opierať o zákon a právo, musí byť slobodný, svojbytný a spravodlivý. Tiež svetová ekonomika a obchod sa musí stať spravodlivejšia a otvorenejšia,“ povedal Putin.
„Som presvedčený, že diktatúre možno čeliť len slobodou rozvoja krajín a národov,“ povedal. Záhodno by podľa ruského prezidenta tiež bolo premýšľať o tom, aby štruktúra OSN, vrátane Bezpečnostnej rady, lepšie vyjadrovala rôznorodosť regiónov mnohopolárneho sveta, vrátane rastúceho vplyvu Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky.