Holandské ministerstvo financií tento týždeň zverejnilo na svojich stránkach list, v ktorom ministerka Sigrid Kaagová informuje dolnú komoru parlamentu, že v priebehu niekoľkých týždňov predloží poslancom dôverné informácie o krízových scenároch týkajúcich sa eura.
Chystaný dokument, na ktorom sa ešte pracuje, poskytne poslancom podrobnosti o postupe Holandska v možnej kríze európskej meny. List zdôrazňuje, že ide o hypotetický scenár. Avšak pôjde o informácie, ktoré nemôžu byť zverejnené z dôvodu medzinárodných a diplomatických záujmov. Holandsko patrí vedľa Nemecka ku krajinám, ktoré dlhodobo najviac profitujú zo spoločnej európskej meny.
Ministerka financií Sigrid Kaagová informovala v stredu listom Veru Bergkampovú, predsedníčku dolnej komory holandského parlamentu, že v priebehu niekoľkých týždňov predloží poslancom dôverný súhrnný scenár príprav na krízu eura. „Týmto listom Vás informujem, že v priebehu niekoľkých týždňov odovzdám vašej komore dôverný postup zhŕňajúci prípravy na krízové scenáre týkajúce sa eura. To umožní snemovni prístup k hlavným bodom príprav na krízu eura.
Príprava tohto súhrnu bude ešte nejaký čas trvať. Rada by som podotkla, že sa jedná o čisto hypotetické scenáre,“ končí krátky list ministerky financií. V jeho úvode Kaagová píše, že tak robí na základe svojho sľubu minulý mesiac Pieterovi Omtzigtovi a niekoľkým ďalším poslancom, keď uviedla, že preverí, či a v akom rozsahu by bolo možné dôverne informovať snemovňu o možných núdzových scenároch v eurozóne. Holandsko vypracovalo postup pre krízu eura už pred niekoľkými rokmi a nadobudol aktuálnosť.
De Kamer zal vertrouwelijk geïnformeerd worden over nood scenario’s voor de Euro schrijft @Minister_FIN aan de Kamer.
(De scenario’s zijn zowel ‘puur hypothetisch’ als zeer geheim)Hier lang om gevraagd, omdat ik het helaas relevant acht. pic.twitter.com/rCDAkAk3Wm
— Pieter Omtzigt (@PieterOmtzigt) October 19, 2022
Podľa RTL Nieuws pokiaľ euro stratí (takmer) celú svoju hodnotu, nemožno za neho už jednoducho nič kúpiť. „Podniky už nezískajú úver, dovoz je úplne nemožný a banky sa rúcajú. V snahe tomu čo najviac zabrániť, existuje dokonca plán na znovuzavedenie vlastnej meny, povedzme guldenu 2.0,“ píše server.
Všetky tieto plány boli prísne utajené, pretože by mohli zbytočne vyvolať veľké znepokojenie, keby ležali len tak na ulici. „Nikdy o tom nehovoríme verejne, pretože nie je žiaduce vynášať krízový scenár na verejnosť, a to nielen preto, že je vysoko špekulatívny, ale aj preto, že sa dotýka zahraničných vzťahov a môže ovplyvniť kapitálový trh,“ povedala ministerka Kaagová.
„Práve teraz panujú veľké napätia a videli sme, čo už prepuklo vo Veľkej Británii. Je dobré, aby vláda bola vždy dobre pripravená na všetky možné scenáre, aj keď sú nepravdepodobné,“ povedal poslanec Omtzigt.
Energetická kríza, ktorú ešte viac prehĺbili sankcie voči Rusku po invázii na Ukrajinu, ešte viac odhalila rozdiely medzi členskými krajinami EÚ. Pokračujúca energetická kríza a problémy globálnych dodávateľských reťazcov majú a ešte budú mať hlboké dopady na krajiny EÚ ako nikdy predtým od zavedenia eura. V rámci eura neexistujú žiadne iné mechanizmy vnútorného ekonomického vyvažovania než aké má k dispozícii ECB a tie nie sú dostatočné.
Objavujú sa názory, že Európa a euro môžu ťažko prežiť situáciu, v ktorej nemecká vláda bude dotovať podniky a občanov sumou 200 miliárd eur, kde Španielsko a Portugalsko majú náklady na elektrinu trikrát až štyrikrát nižšie ako v Taliansku alebo Francúzsku a kde mnoho európskych štátov stráca svoju priemyselnú kapacitu tvárou v tvár možným víťazom teraz prebiehajúcich globálnych zmien a to Spojeným štátom a krajinám juhovýchodnej Ázie.