Bezpečnostní experti Heinrich Brauß a Christoph Heusgen vysvetľujú, ako by bolo možné zaistiť prímerie s Putinom. To by vyžadovalo, aby Amerika, ale aj Nemecko, vyslali na Ukrajinu svojich vojakov.
Dvaja nemeckí bezpečnostní experti navrhujú, aby budúce prímerie na Ukrajine zabezpečili západné jednotky.
Trojhviezdičkový generál vo výslužbe Heinrich Brauß a predseda Mníchovskej bezpečnostnej konferencie Christoph Heusgen povedali F.A.Z., že vojenská prítomnosť Západu je jediným prostriedkom, ako zaručiť, že Rusko dodrží prípadné dohody. Heusgen bol do roku 2017 hlavným zahraničnopolitickým poradcom kancelárky Angely Merkelovej a potom stálym zástupcom Nemecka pri OSN. Brauss bol do roku 2018 zástupcom generálneho tajomníka NATO.
Heusgen uviedol, že napriek nedávnym vojenským úspechom Ukrajiny dnes nikto nevie, „kedy bude možné dosiahnuť prímerie alebo mier medzi Ukrajinou a Ruskom“. V tejto chvíli je potrebné „nerobiť si nádeje“. Ak by k tomu však došlo, „trvalý mier by bol možný iba v prípade, že by bolo vyvodené správne ponaučenie zo skutočnosti, že Putin opakovane porušil sľuby, ktoré Rusko dalo ohľadom ukrajinskej suverenity a územnej celistvosti“.
Na Putinovo slovo „sa nemožno spoľahnúť“, a preto „trvalý mier je možný iba vtedy, ak západní spojenci poskytnú silné záruky bezpečnosti Ukrajiny“. To by zahŕňalo „prísľub pomoci zodpovedajúci článku päť Zmluvy o NATO, a to by potom zahŕňalo aj jednotky NATO v samotnej krajine“.
Brauß tiež pripustil, že nikto nevie, „kedy bude možný mier alebo prímerie medzi Ukrajinou a Ruskom“. Ak však príde, musí byť podľa neho zaistená „západnými bezpečnostnými zárukami“. „To sa dá dosiahnuť iba za prítomnosti západných vojsk na území Ukrajiny. Tie by museli byť dostatočne vierohodné, aby Rusko odradili od nového útoku.“
Rovnako ako Heusgen sa Brauß domnieva, že Ukrajina sa „pravdepodobne nemôže stať členom NATO“, pretože Aliancia neprijíma nových členov s nevyriešenými vonkajšími konfliktami. „Ochranu Ukrajiny by však mohla prevziať „koalícia ochotných“ zložená zo spojencov NATO. Aliancia by k tomu mohla „vyzvať bez toho, aby sa sama zúčastnila ako organizácia“, a EÚ by to mohla politicky a finančne podporiť. V takej koalícii by „Amerika musela byť v každom prípade prítomná“, pretože najväčší odstrašujúci účinok majú ozbrojené sily USA.
Zároveň by však táto skupina mala „reprezentovať celú západnú alianciu“. Pretože Amerika nechce kvôli nebezpečenstvu na Ďalekom východe viazať v Európe príliš veľa síl, musí sa zapojiť dostatočný počet Európanov. „Bez krajín, ako je Nemecko, Francúzsko a Británia, to nepôjde.“