Ruský prezident Vladimír Putin sa bude snažiť postupovať ďalej do Európy, akonáhle zničí Ukrajinu. Tvrdí to historik Jurij Felštinskij, ktorý zároveň upozorňuje, že ďalšou krajinou „na zozname Kremľa“ je Moldavsko. Len s Donbasom či súčasne okupovaným Chersonom sa totiž podľa neho Putin neuspokojí.
Ruské sily pokračujú v upevňovaní svojich pozícií vo východných oblastiach Donbasu na Ukrajine. Podľa historika Jurija Felštinského existuje aj ďalšia krajina, ktorú Putin vždy chcel dostať pod ruskú kontrolu a ktorá by pre neho bola po Ukrajine ďalším cieľom.
Má ísť o Moldavsko, ktorého súčasťou je Podnestersko. Separatistický región zdieľa s Ukrajinou stovky kilometrov hraníc a je podporovaný Moskvou. Žiadny z členských štátov OSN ho ale neuznáva, hoci pred viac ako 30 rokmi vyhlásilo Podnestersko nezávislosť. Bývalý veľvyslanec USA v Moldavsku James Pettit napísal, že tento bývalý sovietsky štát by bol „extrémne zraniteľný voči ruskej invázii“.
Práve na Podnestersku upozorňuje aj historik Felštinskij. „V okamihu, keď Putin dosiahne Podnestersko, začne vojnu v Moldavsku,“ povedal historik britskému webu Express. Zároveň odmietol, že by sa Putin uspokojil len s obsadením Donbasu alebo súčasne okupovaných regiónov, ako je napríklad Cherson. V Podnestersku sa podľa neho navyše „pripravovala pôda takmer desať rokov, pričom ruské ‚mierové jednotky‘ sa v oblasti zdržiavali od rozpadu Sovietskeho zväzu“. Podľa odhadov sa počet ruských jednotiek v oblasti pohybuje okolo dvoch tisíc.
„V moldavskom Podnestersku žije približne 220-tisíc rusky hovoriacich ľudí, ktorým ruská vláda začala vydávať pasy. Prvýkrát s tým začali v roku 2014,“ upozornil Felštinskij s tým, že práve tento región má byť prvým krokom k postupu smerom k zvyšku Moldavska. „Ak Ukrajinci nebudú schopní Rusov zadržať, dostanú sa do Podnesterska a začnú vojnu v Moldavsku, ktoré je na zozname. Vždy na ňom bolo,“ podotkol historik. Výsledok referenda v roku 2006 ukázal, že 97,2 % podnesterských voličov by bolo pre pripojenie k Rusku.