Svetové ekonomické fórum (WEF) vyzýva na ukončenie vlastníctva osobných automobilov. Nedávno zverejnený dokument vyzýva na ukončenie „plytvania“ súkromnými vozidlami v prospech verejnej dopravy a spoločných automobilov.
„Priemerný osobný automobil alebo dodávka v Anglicku jazdí len 4 % času,“ uvádza sa v dokumente WEF. Následne vyzýva majiteľov automobilov, aby svoje vozidlo predali, pretože „platformy na zdieľanie automobilov, ako sú Getaround a BlueSG, sa už chopili tejto príležitosti a ponúkajú vozidlá, pri ktorých sa platí za každú hodinu používania“.
Koniec vlastníctva súkromných automobilov je pre riešenie zmeny klímy zásadný, tvrdí WEF. Fórum ďalej presadzuje, aby sa rovnaké princípy uplatňovali aj pri navrhovaní miest a domov.
„Proces navrhovania, ktorý sa zameriava na uspokojovanie základných potrieb namiesto navrhovania pre nákup výrobkov, je pre tento prechod zásadný,“ píše WEF. „To je spôsob myslenia, ktorý je nutný k novému návrhu miest, aby sa znížila spotreba súkromných vozidiel a ďalších druhov používania.“
Mnoho európskych krajín a amerických štátov už prijalo legislatívu, ktorá zakáže predaj neelektrických automobilov už v roku 2030. Washington, New York a Kalifornia už také opatrenia prijali, zatiaľ čo rastúci počet členských štátov EÚ urobil to isté.
V Írsku vláda oznámila občanom, že sa v rámci boja proti zmene klímy budú pchať do husto obývaných miest. Vodiči budú v rámci plánu, ktorý má „revolučným spôsobom“ zmeniť životný štýl a správanie ľudí, vytlačení z ciest.
Okrem toho Medzinárodná energetická agentúra (IEA) nariadila svetovým vládam, aby drasticky znížili dodávky ropy domácim spotrebiteľom s cieľom podporiť dodržiavanie predpisov tým, že „vystrnadia“ ľudí z ich osobných automobilov.
Desaťbodový plán IEA, ktorý má viesť k „zmenám v správaní spotrebiteľov“ a znížiť dopyt po benzíne u púmp, zahŕňa zníženie rýchlostných limitov, prácu z domu tri dni v týždni, viac elektromobilov, nedeľa bez áut, viac cyklotrás, lacnejšiu verejnú dopravu a väčší využívanie diaľkových vlakov namiesto lietadiel, uviedol Breitbart News.
Aby vláda odvrátila „klimatickú apokalypsu“, plánuje donútiť ľudí „vystúpiť z osobných automobilov, pretože tie sú najväčšími vinníkmi emisií“, a to pomocou návrhov, ktoré zahŕňajú zákaz vjazdu vozidiel na fosílne palivá do miest po celej krajine, aby zámerne ochromila bežných motoristov.