Americký vojenský expert Glenn Ignazio, ktorý pred časom osobne navštívil Ukrajinu, vyjadril znepokojenie nad tým, akým spôsobom sa v krajine distribuujú zbrane a vybavenie. Darovaná pomoc nielen z USA, ktorá je prirodzene zadarmo, údajne často končí na čiernom trhu, kde si musia Ukrajinci tovar kupovať.
V konferenčnej miestnosti generála Bernarda Rogersa na americkej základni v Nemecku vedia o každom náboji, každej zbrani a systéme, ktorý putuje na Ukrajinu. Práve tu je totiž velenie masívnej logistickej operácie, pri ktorej sa západná vojenská a humanitárna pomoc dostáva na Ukrajinu.
Lenže Západ stráca prehľad nad darovanou pomocou vo chvíli, keď zbrane prekročia hranice Ukrajiny. V tej chvíli získava moc nad distribučným procesom Ukrajina. Množí sa pritom ťažko overiteľné správy, že je logistická operácia Kyjeva chaotická. Žiadna koordinovaná distribúcia materiálu údajne neprebieha a jednotlivé vojenské oddiely tak musia o zbrane, nepriestrelné vesty a ďalšie vybavenie v podstate bojovať.
Ba čo horšie. Major vo výslužbe Ignazio po návšteve Ukrajiny povedal, že vojenský materiál často končí na čiernom trhu. Zatiaľ čo veľké obranné systémy sa podľa neho darí doručovať na správne miesta, čím je predmet menší – ide napríklad o vestu alebo ručnú zbraň – tým skôr skončí na čiernom trhu. Dochádza tak k paradoxu, keď Ukrajinci musia za zbrane, ktoré boli darované zadarmo, platiť.
„Keď som vkročil do bojovej zóny, každý deň sa ma všetci pýtali, kde zoženú nepriestrelnú vestu,“ popísal Ignazio. Podľa neho ukrajinská polícia a armáda vykupuje vesty za premrštené ceny z čierneho trhu, pretože sú rozkradnuté, čo indikuje významné interné problémy, s ktorými sa Kyjev pri vojne s Ruskom stretáva (hoci Moskva z hľadiska logistiky čelí podobným a ešte väčším problémom). Informoval o tom denník Daily Express.
Ten tiež informoval o tom, že vláda Kyjeva míňa miliardy dolárov za vlastnú podporu armády. Aj v máji sa Ukrajine podarilo vybrať časť daní, mnoho podnikov je ale zatvorených, a preto do štátnej truhlice neprúdi toľko, koľko by prezident Volodymyr Zelenskyj potreboval. A je zjavné, že aj s distribúciou štátnej pomoci – ktorá má podporovať utečencov aj vojakov na fronte – to majú Ukrajinci ťažké.