Ruský minister zahraničia v rozsiahlom rozhovore varuje svet, aby nepodceňoval „vážne“ riziko jadrovej vojny kvôli Ukrajine.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyhlásil, že NATO je podľa neho „v podstate“ zapojené do zástupnej vojny s Moskvou.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov varoval, že konflikt na Ukrajine hrozí prerásť do tretej svetovej vojny a že NATO je „v podstate“ zapojené do zástupnej vojny s Moskvou tým, že dodáva Kyjevu zbrane.
V rozsiahlom rozhovore, ktorý v pondelok odvysielala štátna televízia, Lavrov uviedol, že riziko jadrového konfliktu nemožno podceňovať a že jadro akejkoľvek dohody o ukončení konfliktu na Ukrajine bude do značnej miery závisieť od vojenskej situácie na mieste.
Rozhovor bol odvysielaný niekoľko hodín po tom, čo americký minister zahraničia Antony Blinken a minister obrany Lloyd Austin navštívili Kyjev a sľúbili Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc. Austin uviedol, že Spojené štáty chcú vidieť Rusko „oslabené“, a prisľúbil vyzbrojiť Ukrajinu, aby jej pomohol zvíťaziť nad Moskvou.
USA majú tento týždeň tiež hostiť stretnutie viac ako 40 krajín na obranných rokovaniach týkajúcich sa Ukrajiny, ktoré sa zamerajú na ďalšie dodávky zbraní.
Počas pondelkového rozhovoru bol Lavrov opýtaný, ako je dôležité vyhnúť sa tretej svetovej vojne a či je súčasná situácia porovnateľná s kubánskou raketovou krízou v roku 1962, ktorá bola najnižším bodom v americko-sovietskych vzťahoch.
Rusko podľa Lavrova robí mnoho pre to, aby dodržalo zásadu snahy zabrániť jadrovej vojne za každú cenu.
„To je naša kľúčová pozícia, na ktorej všetko zakladáme. Riziká sú teraz značné,“ povedal Lavrov.
„Nechcel by som tieto riziká umelo zvyšovať. Mnohí by si to priali. Nebezpečenstvo je vážne, reálne. A my ho nesmieme podceňovať.“
Dvojmesačná ruská invázia na Ukrajinu, najväčší útok na európsky štát od roku 1945, si vyžiadala tisíce mŕtvych alebo zranených, premenila mestá na trosky a prinútila viac ako 5 miliónov ľudí utiecť do zahraničia.
Moskva svoje akcie označuje za „špeciálnu vojenskú operáciu“, ktorej cieľom je odzbrojiť Ukrajinu a ochrániť ju pred nacistami. Kyjev a Západ tvrdia, že ide o falošnú zámienku pre nevyprovokovanú agresiu ruského prezidenta Vladimíra Putina proti suverénnej krajine. Ruský vodca na začiatku vojny tiež uviedol svoje jadrové odstrašujúce sily do stavu najvyššej pohotovosti s odvolaním sa na „agresívne vyhlásenie“ Západu.
Lavrov pri obhajobe postupu Moskvy tiež obvinil Washington z nedostatku dialógu.
„Spojené štáty prakticky ukončili všetky kontakty len preto, že sme boli povinní brániť Rusov na Ukrajine,“ tvrdil Lavrov a zopakoval zdôvodnenie invázie Moskvy k južnému susedovi.
Denník Financial Times s odvolaním sa na tri osoby informované o rozhovoroch s ruským prezidentom skôr v pondelok uviedol, že Putin je teraz zrejme rozhodnutý zabrať čo najväčšiu časť ukrajinského územia.
„Potrebuje nájsť spôsob, ako z toho vyjsť ako víťaz,“ uviedol jeden z nich. Ale „po Moskve nevyzerá ako víťaz, pretože to bolo ponižujúce“.
Potopenie lode Moskva nasleduje po rozhodnutí Ruska stiahnuť sa zo severu Ukrajiny a vzdať sa plánov na obsadenie hlavného mesta, čo bolo jeho deklarovaným cieľom pri začatí invázie 24. februára.
Moskva teraz tvrdí, že jej cieľom je obsadiť Donbas, prevažne ruskojazyčný priemyselný región na východe Ukrajiny. Hoci obe strany tvrdia, že kampaň na východe prebieha, Rusko zatiaľ nezačalo plošnú pozemnú ofenzívu a nedosiahlo žiadny významný prelom.
Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba v pondelok neskoro večer vyhlásil, že Lavrovovo varovanie pred jadrovým konfliktom znamená iba to, že „Moskva cíti porážku“, a vyzval Západ, aby Kyjev naďalej podporoval.