93-ročná Slovenka, ktorá prežila vojnu má silný odkaz pre Čaputovú a vládu: Mier nedosiahneme vyvážaním zbraní!

93 ročná slovenská veteránka z 2. svetovej vojny Anna Bergerová, ktorá pomáhala ošetrovať partizánov vystúpila na zhromaždení za mier, kde hovorila o tom, že podporuje humanitárnu pomoc pre Ukrajinu, ale nie vyvážanie zbraní.

Predniesla silný odkaz pre našu vládu, ktorá podporuje vyváženie zbraní pre Ukrajinu, pretože podľa nich sa musí krajina brániť pred ruskou agresiou a bez zbraní by si ruský prezident vzal Ukrajinu násilne.

Momentálne sa Ukrajine darí brať si svoju krajinu naspäť a hlásia veľký úspech, kedy sa ruské vojská stiahli z mesta Cherson.

Podceňovať Rusko by bola chyba, chce uvrhnúť Ukrajinu do tmy, povedal Stoltenberg

Podceňovať Rusko by bola chyba, pretože ešte stále kontroluje rozsiahle časti Ukrajiny, povedal na tlačovej konferencii generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg. Ukrajinu podľa neho čakajú ťažké mesiace a o podmienkach rokovaní o ukončení vojny by mal rozhodovať Kyjev a nie Moskva, dodal šéf NATO citovaný agentúrami Reuters a AFP.

„Je na Ukrajine, aby rozhodla, aké podmienky sú prijateľné. Na nás je, aby sme ju podporili,“ povedal Stoltenberg. Úlohou NATO je nenechať Ukrajinu s prázdnymi rukami, dodal šéf obrannej aliancie, ktorá Kyjevu dodáva zbrane, ale do konfliktu sa priamo nezapojila.

V Rusku rastie dopyt po súkromných bunkroch

V Rusku sa po začiatku vojny na Ukrajine niekoľkonásobne zvýšil dopyt po súkromných bunkroch, uviedol ruský server RBK s odvolaním sa na vyjadrenie spoločností, ktoré ich ponúkajú. Najväčší nárast záujmu firmy zaznamenali po tom, čo ruský prezident Vladimír Putin 21. septembra vyhlásil v Rusku čiastočnú mobilizáciu.

„Po 21. septembri počet dopytov na našom webe vzrástol o 430 percent,“ povedal zakladateľ projektu BunkerHouse Nikita Maležik. Najväčší záujem o súkromné ​​kryty je v oblastiach na juhu Ruska – blízko hraníc s Ukrajinou. Na realizáciu bunkra ale dôjde kvôli obmedzeným finančným možnostiam potenciálnych klientov málokedy.

Zelenskyj: V Chersonskej oblasti odhalili vyše 400 ruských vojnových zločinov

Vyšetrovatelia odhalili v oslobodenej Chersonskej oblasti vyše 400 ruských vojnových zločinov a našli telá vojakov i civilistov, uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Stabilizovať“ sa podľa neho podarilo 226 obcí, v ktorých žije viac ako 100 000 obyvateľov. Aj naďalej pokračujú zatýkanie ruských vojakov a žoldnierov, dodal Zelenskyj vo svojom pravidelnom večernom prejave.

„Snažíme sa obnoviť komunikácie, internet, televíziu. Robíme všetko pre to, aby sme čo najskôr obnovili dodávky elektriny a vody,“ uviedol ukrajinský prezident. „Znovu začne fungovať aj doprava a poštové služby, sanitky aj zdravotníctvo,“ dodal. Obyvateľov Chersonskej oblasti však znovu varoval, aby boli veľmi opatrní, pretože situácia v regióne je stále veľmi nebezpečná. „Po prvé, sú tam míny. Bohužiaľ jeden z expertov pri ich odstraňovaní zomrel a ďalší štyria utrpeli zranenie. Vyzývam všetkých obyvateľov Chersonu, aby boli opatrní a ihneď informovali o všetkých nebezpečných predmetoch,“ doplnil.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *