adplus-dvertising

Zvrhlé moslimské oslavy: mladí chlapci sa bijú mečmi do hlavy a všade strieka krv!

Kresťania majú Veľká noc, moslimovia zase sviatok Ašura, kedy si pripomínajú smrť Husajna, vnuka proroka Mohameda. Oslavuje sa tak, že sa mladí muži ostrými mečmi bijú do hlavy, až im tečie krv. Tak sa to aspoň robí napríklad v Bagdade. V anglickom Manchesteri oslavuje tiež, hoci v trochu umiernenejší verzii.

Každý rok oslavujú šíitskí moslimovia svoj najvýznamnejší náboženský sviatok – Ašura, ktorým si pripomínajú mučenícku smrť Mohamedovho vnuka Husajna, ktorý zomrel v roku 630 v bitke pri Karbale proti drvivej presile vojakov, verných Chalífovi Jazídovi.

Oslavy tradične vrcholia hromadným mučením samého seba v Karbale, pri ktorom tečie veľa krvi. Zúčastňujú sa ich aj deti. Tie spoločne s dospelými prechádzajú v slávnostných úboroch mestom a bijú sa čepeľami svojich mečov do hlavy. Všade strieka krv, od krvi sú aj prizerajúci sa diváci. Konanie svojich synov sledujú hrdé matky, ktoré sú oblečené do čiernych habitov.

Podobné, hoci nekrvavé oslavy sa však konajú napríklad aj v britskom Manchestri. Tu bitie do hlavy ostrými čepeľami nahradilo plieskanie dlaňami do holej hrudi, ktoré je tak intenzívne, až koža sčervená. Opäť to vykonávajú aj deti. Oslavy sú divoké a frenetické. Ašuru oslavujú len šíitskí moslimovia, je štátnym sviatkom napríklad v Afganistane, Pakistane, Iraku, Iránu a Bahrajne. Je však otázkou, či sa raz nestane tiež štátnym sviatkom vo Veľkej Británii.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.