Zo sveta

Zimbabwe vráti pôdu belochom. Farmári môžu žiadať o pozemky vzaté bývalou vládou

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Belošskí farmári, ktorí prišli v Zimbabwe v rokoch 2000 a 2001 o pôdu, o ňu môžu žiadať späť. Oznámila to tamojšia vláda. Zo svojich pozemkov boli vyhnaní v rámci reforiem, ktoré uskutočnila vláda niekdajšieho prezidenta Roberta Mugabeho. V ich dôsledku krajina upadla do veľkej ekonomickej krízy.

V prípadoch, keď navrátenie pôvodného pozemku nebude možné, budú ponúknuté náhradné, informuje portál Idnes.cz

Vlani hlavné mesto krajiny Harare ohlásilo, že farmárom, ktorí prišli o pôdu, zaplatia 64 miliónov dolárov, avšak táto kompenzácia sa týkala len nehnuteľného majetku, nie pozemkov.

Teraz ministri financií Mthuli Ncube a poľnohospodárstva Anxious Masuko podľa spravodajskej stanice BBC ponúkli belochom, že môžu požiadať o navrátenie vyvlastnených pozemkov. Vláda tiež podľa oboch ministrov zruší písomné ponuky na prevzatie pôdy vydanej černošským farmárom. Belosi, ktorí o navrátenie pôdy požiadajú, si môžu pozemky najať na 99 rokov.

Za kontroverzné Mugabeho reformy bolo z pôdy v Zimbabwe vyhnaných až 3500 belochov.

Zimbabwe sa vymanilo z nadvlády Belošskej menšiny v roku 1980. V tom čase patrila väčšina ornej pôdy asi štyrom tisícom bielych farmárov. Cieľom pozemkovej reformy bolo rozdeliť pôdu medzi černošských farmáror, a tým napraviť koloniálne príkoria. Mugabe v roku 2000 nadobudol dojem, že je reforma moc pomalá, a bielych farmárov vyhnal silou.

Tento kontroverzný krok uvrhol niekdajšiu obilnicu Afriky do biedy a poznamenal vzťahy s bývalými koloniálnymi mocnosťami. Mugabe vyvlastnené majetky odovzdával často svojim stúpencom, väčšinou veteránom z vojny za nezávislosť, ktorí o poľnohospodárstve nič nevedeli.

Potrebujeme vašu podporu, aby sme mohli pokračovať!

Liberálna politika neustále útočí a snaží sa bojovať proti našim správam! Na sociálnych sieťach nám je obmedzovaní dosah našich článkov a totalitné praktiky nám znižujú príjmy z reklám. Je to účelové a vieme o tom. Pomôžte nám ľubovoľnou sumou udržať náš magazín, aby sme Vám mohli neustále prinášať správy, ktoré sa liberálnym médiám a politikom nepáčia. Ďakujeme Vám! Kliknite sem a môžete nám pomôcť v boji proti liberálnej politike!