Zo sveta

Zázrak? V Madride klesajú počty nakazených aj keď sú bary a reštaurácie totálne preplnené ľuďmi

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Médiá hovoria o zázraku, vedci sa čudujú a hľadajú vysvetlenie situácie, v ktorej sa ocitol Madrid, hlavné mesto Španielska. V bývalom epicentre nákazy koronavírusu počty infikovaných razantne klesajú, napriek tomu, že sú bary a reštaurácie otvorené a doslova natrieskané, píše server týždenníka Focus.

Obchody sú otvorené, parky plné rekreačných športovcov a ľudí, ktorí si na prechádzkach užívajú jesenného slnka. Kto si chce zájsť na kávu, pivo či popoludňajšie drink, bude veľmi dlho hľadať voľný stôl. Reštaurácie a bary sú plné.

Kým v iných španielskych mestách alebo v ostatných európskych krajinách sú gastronomické zariadenia uzavretá, v Madride si možno v baroch a reštauráciách posedieť až do polnoci. Napriek relatívne bujnému spoločenskému životu počet nakazených koronavírusom závratne rýchlo klesá.

Na konci septembra, kedy bola situácia okolo nákazy Sars-CoV-2 najhoršia, dosahoval počet nakazených v 14-dennom priemere 813 infikovaných na 100 tisíc obyvateľov, čo boli najhoršie údaje v západnej Európe. O zhruba mesiac neskôr je situácia diametrálne odlišná. Počet nakazených na 100 tisíc obyvateľov klesol na hodnotu 328 a v posledných dňoch sa tento údaj znížil ešte viac. Vo štvrtok predstavoval 152 infikovaných na 100 tisíc obyvateľov.

V Španielsku majú lepšie hodnoty iba ostrovné regióny (Kanárske ostrovy a Baleárske ostrovy), Galícia a Valencia. Tak rýchle zlepšenie situácie ako v Madride nikde inde nezaregistrovali.

Denník El Mundo a mnohé ďalšie španielske médiá píšu o „zázraku v Madride“. Odborníci sú na rozpakoch a neodvažujú sa poskytnúť konkrétne vysvetlenie. Čo robí Madrid správne? „To je otázka za milión dolárov,“ povedal epidemiológ José Jonay Ojeda. Na vyvodzovanie záverov je podľa neho príliš skoro. Ojeda súhlasí s mnohými kolegami, že za úspechom španielskej metropoly je testovanie antigénu.

Na konci septembra kúpil Madrid päť miliónov týchto testov. V problémových oblastiach sa začalo skúšobné testovanie. „Bolo to správne rozhodnutie. Uľahčuje, zlacňuje a zrýchľuje diagnostiku prípadov. Ľudia infikovaní koronavírusom sa dostanú do karantény skôr,“ uviedol Miguel Ángel Royo, hovorca Španielskej asociácie epidemiológov. Testy na antigén sú menej citlivé než testy PCR. „Ale len veľmi málo pozitívnych prípadov zostáva nezistených,“ dodal Ojeda.

Ostatné španielske regióny, ktoré napriek prísnym opatreniam nezvládajú nákazu, pozerajú na Madrid so zmesou závisti a skepticizmu. Existujú pochybnosti, najmä v Katalánsku s turistickou metropolou Barcelonou, ktorá s Madridom súperila vo všetkých oblastiach (od futbalu po obchod). „V Madride ide o predčasný optimizmus. Je zrejmé, že tu dochádza k výpadku informácií, „uviedol katalánsky minister zdravotníctva Marc Ramentol.

Kvôli situácii s nákazou sú v Katalánsku uzavreté reštaurácie, bary, kiná a divadlá až do 23. novembra. Súčasne platí zákaz nočného vychádzania. Podobná prísne obmedzenia platia aj v ďalších regiónoch Španielska.