Zo sveta

Západné médiá priznali, že šírili HOAX o Rusku, ktorý šírili aj slovenskí novinári

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Portál The Sun zverejnil článok, v ktorom sa tvrdilo, že Rusko ukradlo plány na výrobu vakcíny AstraZeneca proti koronavírusu. Materiál bulvárneho denníka prevzali aj ďalšie médiá. Ruský fond priamych investícií teraz uviedol, že sa médiá ospravedlnili.

Britské bulvárne denníky The Sun a Daily Express sa ospravedlnili za uverejnenie článkov, v ktorých sa tvrdilo, že Rusko ukradlo plány na výrobu vakcíny AstraZeneca, podľa ktorých mala byť potom vyrobená ruská vakcína Sputnik V, uvádza sa v správe Ruského fondu priamych investícií na telegramy.

„Celý rad britských bulvárnych novín, ktoré sú známe svojou škandálnosťou a falošnými informáciami, sa museli ospravedlniť a dementovať ďalšiu falošnú správu,“ uviedli vo fonde.
Fond tiež spresnil, že redakcia pristúpili k tomuto kroku po tom, čo bolo zverejnené vyhlásenie fondu s nevyvrátiteľnými faktami.

Vo fonde tvrdia, že ako prvý správu zo svojho webu zmazalo Daily Express, neskôr sa tiež ospravedlnili. Autori originálneho textu v The Sun zverejnili opravenú verziu textu s citátmi z vyhlásenia Ruského fondu priamych investícií a tiež zverejnili komentár fondu, ktorý vyvracia informácie uvedené v pôvodnom článku.

„Daily Express priznalo, že v článku boli uverejnené lživé informácie o tom, že vývojári vakcíny Sputnik V použili vývoj Oxfordskej univerzity pre vytvorenie svojho preparátu,“ dodal fond.

V ruskom fonde označili túto situáciu za ďalšie víťazstvo v boji s negatívnou kampaňou západných médií proti vakcíne Sputnik V.

The Sun 10. októbra zverejnil článok, že Rusko malo ukradnúť plán na výrobu vakcíny proti koronavírusu AstraZeneca, aby vytvorilo Sputnik V. V materiáli sa tvrdilo, že „ruský špión“ ukradol plány, ktoré spoločne vypracovali Oxfordská univerzita a britsko-švédska spoločnosť AstraZeneca. Ako uvádzala redakcie, podľa informácií amerických tajných služieb Rusko v Sputnika V skopírovalo technológiu používanú v oxfordskom vývoji. Noviny bez uvedenia zdrojov napísali, že tajné služby o tom informovali nejakí ministri.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *