Zaočkovaný človek v Británii dostane vakcinačnú kartičku. Má ju stále nosiť pri sebe

Už tento týždeň od pondelku sa začína v Spojenom kráľovstve očkovať proti koronavírusu Covid 19. Vakcína od spoločnosti Pfizer je rozmiestnená po viacerých nemocniciach a vláda predstavila vakcinačnú kartičku, informuje portál The Sun.

Po očkovaní dostane každý Brit očkovaciu kartičku o veľkosti kreditnej karty. Na kartičke bude zaznamenané všetko o očkovaní, aký druh vakcíny človek dostal, z ktorej várky a dátum, kedy mu bola pichnutá.

Približne po dvoch týždňoch sa každý nechá zaočkovať ešte raz a táto kartička im to má pripomenúť. Na kartičke je napísané, aby si kartičku nechali uloženú v peňaženke či kabelke, a tak ju mali neustále pri sebe.

Britská vláda síce tvrdí, že neplánuje na základe tejto kartičky zavádzať „imunitné pasy“, ktoré by ľuďom umožňovali voľne sa pohybovať po krajine aj v čase, keď by vláda nariadila prípadný lockdown. Vraj má ísť len o pripomienku druhej dávky vakcinácie.

Na druhej strane, britský minister zdravotníctva Nadhim Zahawi vyhlásil, že je vysoko pravdepodobné, že podniky ako reštaurácie, bary či kiná zavedú systém, na základe ktorého budú vpúšťať dovnútra výlučne zaočkovaných ľudí. 

V takomto prípade by kartička o očkovaní poslúžila ako rýchly spôsob, ako sa preukázať, že pre svoje okolie nepredstavuješ riziko nákazy.