Zo sveta

Za nápis na oblohe „Na bielych životoch záleží“ ho prepustili z práce aj s priateľkou

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Prelet lietadlom s nápisom „White Lives Matter Burnley!“ nad futbalovým štadiónom Manchestru City má pre fanúšika Jakea Heppleho krutú dohru. Kým britská polícia v utorok nezistila na jeho akcii žiadne porušenie zákona, Happle aj jeho priateľka dostali vyhadzov z práce.

Fanúšik Burnley Jake Hepple, ktorý sa sám prihlásil k tomu, že vyrobil transparent s nápisom „White Lives Matter“ (Na bielych životoch záleží), nechal ho priviazať za lietadlo a počas 30. kola anglickej Premier League zorganizoval prelet odkazu nad štadiónom Manchestru City, bol prepustený z práce v strojárskej firme.

Spoločnosť uviedla, že v žiadnom prípade netoleruje prejavy rasizmu. Padáka dostala aj jeho priateľka Megan Rambadt, ktorá pracovala v kozmetickom salóne. Firma, ktorá Heppleho priateľku prepustila, sa obhajuje tým, že žena predtým na sociálnych sieťach zdieľala rasistické príspevky. Na tie firmu upozornili užívatelia Twitteru, ktorí zdieľali fotografie rasistických urážok Heppleho aj jeho priateľky a označovali pritom ich zamestnávateľa.

Hepple priznal, že v akcii s lietadlom bolo finančne zapojených asi 60 ďalších ľudí z fanúšikovskej skupiny „The Suicide Squad“. Tá je na anglickej futbalovej scéne považovaná za krajne pravicovú a niektorí jej členovia sú usvedčení chuligáni so zákazom vstupu na štadióny.

Dvadsaťštyriročný autor akcia s lietadlom sa však obhajuje, že jeho pondelkové počínanie nemalo žiaden rasistický podtext a reakcie okolia i klubu je prehnaná.

„Nie som rasista. Viem, že veľa ľudí by chcelo, aby som bol, ale nie som. Mám veľa čiernych i ázijských priateľov a ten nápis bol v skutočnosti iba inšpirovaný hnutím Black Lives Matter, „uviedol Hepple v rozhovore pre Daily Mail.

„Verím, že je dôležité si priznať, že aj na bielych životoch záleží. To je všetko, čo som sa snažil povedať, „dodal. Happle si myslí, že reakcie okolia na to, čo urobil, je úplne premrštená.

V rozhovore pre Daily Mail Hepple ďalej uviedol, že ho v utorok navštívila polícia a oznámila mu, že sa nedopustil žiadneho protiprávneho konania. Strážcovia zákona mu vraj aj ponúkli policajnú ochranu v prípade, že bude v budúcnosti čeliť možným hrozbám.

Pondelková akcia vyvolala na sociálnych sieťach búrlivú diskusiu. Proti nápisu z oblohy sa emotívne ohradil kapitán Burnley Ben Mee. Klub vydal ostré vyhlásenie, v ktorom sa od akcie dištancoval, chcel spolupracovať s políciou a volal po potrestaní vinníka.

Strážcovia zákona nakoniec incident skutočne preverili, nič protiprávneho sa ale podľa nich nestalo. „Po posúdení všetkých dostupných informácií týkajúcich sa tejto udalosti sme dospeli k záveru, že sa nestali žiadne trestné činy,“ znie vyhlásenie polícia z grófstva Lancashire.

Pomôžte nám udržať Magazín 1!

Liberálna politika neustále útočí a snaží sa bojovať proti našim správam! Na sociálnych sieťach nám je obmedzovaní dosah našich článkov a totalitné praktiky nám znižujú príjmy z reklám. Je to účelové a vieme o tom. Pomôžte nám ľubovoľnou sumou udržať náš magazín, aby sme Vám mohli neustále prinášať správy, ktoré sa liberálnym médiám a politikom nepáčia. Ďakujeme Vám! Kliknite sem a môžete nám pomôcť v boji proti liberálnej politike!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *