adplus-dvertising

Za Ficovej vlády rokovali o vojakoch na našich základniach. Američanov nazývali Excelencia!

Témou číslo jedna posledných dní je aj obranná zmluva s USA, ktorá dovolí americkým vojakom využívať naše základne a naše zákony budú na nich prikrátke. Túto zmluvu kritizujú nie len Kotlebovci, ale aj Robert Fico. Tu však prichádza akési pokrytectvo, keďže práve za Ficovej vlády o takúto zmluvu mali s Američanmi záujem.

Súčasný minister Jaroslav Naď má o takúto zmluvu záujem a teraz odhaľuje list bývalého ministra obrany za vlády Roberta Fica, ktorý svoj záujem takisto neskrýval.

„Peter Gajdoš, minister obrany SR za SNS, píše počas vlády Roberta Fica americkému veľvyslancovi, nech sa páči, čítajte.“ píše Naď.

Preklad do SR:

Vaša Excelencia, dovoľte, aby som Vám na úvod listu poďakoval za aktualizované informácie k Európskej iniciatíve odstrašenia (EDI), ktoré ste uviedli v liste zo 4. decembra 2017. Táto americká iniciatíva je serióznou a veľmi dôležitou súčasťou našej spolupráce vzhľadom na potrebu modernizácie leteckej infraštruktúry. Ako viete, americký projektový tím EDI zo Vzdušných síl USA v Európe (USAFE) absolvoval niekoľko pracovných návštev na leteckých základniach Sliač a Kuchyňa. Predmetom prieskumu bolo odporučiť umiestnenie a základné parametre projektov, ktoré boli navrhnuté na krytie z amerického rozpočtu v rámci EDI na roky 2018 a 2019.

Cieľom júlovej návštevy projektového tímu EDI bolo poskytnúť vstup do navrhovaného Dlhodobého plánu rozvoja leteckých základní Sliač a Kuchyňa. Ten by mal obsahovať východiskové informácie o:

1. pripravovaných národných plánoch OS SR pre modernizáciu leteckých základní v súlade s požiadavkami OS SR (operačné požiadavky);

2. projektoch Bezpečnostného investičného programu NATO (NSIP);

3. projektoch USA na modernizáciu leteckých základní Sliač a Kuchyňa.​

Na záver pracovných rokovaní v júli 2017 projektový tím EDI vyhlásil, že americká strana predloží Dlhodobý plán rozvoja na pripomienkovanie.

​V tejto súvislosti a vzhľadom na pripravovaný legislatívny rámec EDI (Dohoda o spolupráci v oblasti obrany – Defense Cooperation Agreement (DCA)), by sme uvítali finálny návrh Dlhodobého plánu rozvoja, ktorý príslušné sekcie MO SR posúdia a prerokujú s projektovým tímom EDI. Po vzájomnej dohode a podpísaní oboch dokumentov – Dlhodobého plánu rozvoja a Dohody o spolupráci v oblasti obrany sme pripravení zúčastniť sa na ďalších aktivitách projektového tímu EDI.

Vážený pán veľvyslanec,​dovoľte, aby som využil túto príležitosť a poďakoval Vám za našu spoluprácu a zároveň Vám zaželal všetko najlepšie v novom roku 2018.​​​​

Peter Gajdoš Minister obrany SR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.