Zo sveta

Vysoké zaočkovanie nespomalilo šírenie koronavírusu, ukázal výskum

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Že by očkovanie až tak nepomáhalo zastaviť vírus? Podľa najnovších správ karentovaného vedeckého časopisu European Journal of Epidemiology nie je badateľný žiaden vzťah medzi percentom plne zaočkovanej populácie proti ochoreniu Covid-19 a výskytom nákazy. 

Výskum v 68 krajinách dokonca ukázal viac nových prípadov nákazy v krajinách s vysokým podielom plne zaočkovaných v porovnaní s menej zaočkovanými krajinami.

Autor článku poukazuje na Izrael s 60% zaočkovanosťou, kde počas sledovaného týždňa mal najviac prípadov nákazy covidom 19 na milióny obyvateľov spomedzi sledovaných krajín vo výskume. V USA si vedci všimli výrazné rozdiely v počte nových prípadov v rámci vysoko zaočkovaných okresov. Avšak počet nových prípadov výrazne neklesal so stúpajúcou zaočkovanosťou. Napríklad spomedzi piatich najviac zaočkovaných okresov, kde dosahuje podiel plne vakcinovaných od 84,3 percenta do 99,9 percenta, označilo americké Centrum pre kontrolu a šírenie chorôb štyri za okresy s vysokou úrovňou šírenia infekcie. Spomedzi 57 okresov s nízkou úrovňou šírenia nákazy má zase viac než štvrtina okresov zaočkovanosť pod 20 percent.

Autori výskumu teda vyzývajú, že len očkovanie ako primárny boj proti covidu nestačí a to osobitne s ohľadom na šírenie delta variantu a pravdepodobnosťou vzniku ďalších mutácií. Tiež vyzývajú na väčšie hygienu.

Upozornili, že podľa údajov izraelského ministerstva zdravotníctva dosahuje účinnosť dvoch dávok vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech proti nákaze iba 39 percent oproti avizovaným 96 percentám. Najnovšie údaje tiež ukazujú, že imunita po prekonaní infekcie je silnejšia než po podaní vakcíny od Pfizer/BioNTech.

Očkovanie síce má chrániť proti ťažkému priebehu ochorenia, Centrum pre kontrolu a šírenie chorôb informuje u plne zaočkovaných počas prvých piatich mesiacov tohto roka o náraste úrovne hospitalizácií z 0,01 percenta na deväť percent a náraste úrovne úmrtí z nuly na 15 percent.  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *