Slovensko

Vypočuť dnes odborníkov, ktorí chcú uvoľňovať je riziko, tvrdí Matovič

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Premiér Igor Matovič dal preveriť všetky pozitívne vzorky zo stredy, aby zistili prítomnosť britskej verzie koronavírusu. Tieto testy ukázali až 71% prítomnosť tohto britského variantu nebezpečnejšieho typu vírusu. Podľa premiéra je dnes veľké riziko vypočuť hlas odborníkov, ktorí považujú otváranie škôl za bezpečné.

„Áno, všetci túžime po uvoľňovaní a odborníci nachystali tzv. Covid Automat, na ktorý máme od pondelka prejsť. Zároveň v ňom odborníci na Pandemickej komisii schválili skoršie otváranie škôl. Rovnako platí, že niektoré strany koalície posledné dni mimoriadne tlačia na ďalšie a ďalšie výnimky, kde zaznel už aj návrh otvárať obchody. Nuž. Ťažko sa mi to hovorí, ale mimoriadne sa obávam, že vypočuť dnes hlas odborníkov, ktorí považujú otváranie škôl za bezpečné a k tomu zároveň urobiť výnimky podľa návrhov koaličných strán, je príliš veľké riziko. Čísla pozitívnych nám neklesajú, napriek lockdownu. Otvorením len prvého stupňa základných škôl, pôjde zároveň cca 150 tisíc rodičov detí do práce. Britská mutácia je výrazne agresívnejšia (nákazlivá), spôsobuje viac hospitalizácií a úmrtí. Tak výrazný podiel brita zároveň znamená, že akékoľvek uvoľnenie bez adekvátnych ochranných/kompenzačných opatrení spôsobí nárast pozitívnych prípadov a len zhoršenie situácie. Viem, že život v koalícii je o ústupkoch. Zároveň úprimne verím, že dohoda v koalícii bude sledovať prioritne ochranu zdravia a životov, a nie % popularity aktérov.“ napísal premiér Matovič.

Pomôžte nám prosím viac zdieľať náš portál medzi priateľmi. Veľmi nám to pomôže. Ďakujeme