Vojaci varujú prezidenta Francúzska, že v krajine hrozí občianska vojna! Ide o prežitie! - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Vojaci varujú prezidenta Francúzska, že v krajine hrozí občianska vojna! Ide o prežitie!

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

V stávke je prežitie Francúzska, kvôli ústupkom prezidenta krajiny voči islamizmu, myslia si aktívni francúzski vojaci, ktorí adresovali list Emmanuelovi Macronovi. Tvrdia, že v krajine hrozí občianska vojna a v stávke je prežitie Francúzska, informovala v pondelok agentúra AFP.

„Vo Francúzsku sa schyľuje k občianskej vojne a vy to veľmi dobre viete… Hovoríme tu o prežití našej krajiny, o prežití vašej krajiny,“ píše sa v liste adresovanom Macronovi a jeho vláde, ktorý v nedeľu uverejnil francúzsky konzervatívny časopis Valeurs Actuelles.

Podľa autorov listu pre niektoré náboženské komunity „Francúzsko neznamená nič – je iba terčom posmechu, opovrhovania či dokonca nenávisti“. Zatiaľ nie je známy počet a hodnosti vojakov, ktorí sa pod list podpísali. Autori listu Macronovi sami seba označili za vojakov z mladšej generácie v aktívnej službe, „nasadzujúcich svoje životy, aby zničili islamizmus, ktorému vy ustupujete“.

Francúzskemu prezidentovi Macronovi pred pár týždňami zaslali list aj armádny generáli, ktorí ho varujú v podobnej veci

Francúzi riešia otvorený list dvoch desiatok generálov vo výslužbe a desiatok ďalších dôstojníkov adresovaný prezidentovi a vláde. V texte, ktorý ako prvý minulý týždeň zverejnil pravicový týždenník Valeurs Actuelles, varujú okrem iného pred občianskou vojnou a islamizmom. List zabodoval u krajnej pravice, zatiaľ čo ľavica a vláda ho odsúdili, uviedla agentúra DPA. Francúzska ministerka obrany Florence Parlyová označila text za nezodpovedný.

„Francúzsku hrozí niekoľko smrteľných nebezpečenstiev. Nám, ktorí aj v dôchodku zostávame francúzskymi vojakmi, nemôže za súčasných okolností zostať osud našej krásnej krajiny ľahostajný, „začína list podpísaný dvadsiatimi generálmi vo výslužbe. Ďalej varujú pred rozpadom Francúzska, hroziacou občianskou vojnou a zásahom „aktívnych kamarátov“ v nebezpečnej misii na ochranu „hodnôt civilizácie“.

Signatári vyzývajú prezidenta Emmanuela Macrona a vládu, aby národ bránili pred islamistami, ktorí podľa nich vnášajú medzi jednotlivé komunity roztrieštenosť spoločnosti a nevraživosť. „Naša trikolóra nie je len kus látky, symbolizuje tradíciu tých, ktorí bez ohľadu na farbu pleti alebo vieru slúžili Francúzsku a obetovali za ňu svoj život,“ cituje list týždenník Valeurs Actuelles.

Autori textu ďalej zmieňujú diskrimináciu a antirasizmus, ktorý vedie k nenávisti medzi jednotlivými etnickými a náboženskými skupinami. „Nebezpečenstvo rastie, násilie každým dňom pribúda. Tí, ktorí vedú našu krajinu, musia naliehavo nájsť odvahu potrebnú na odstránenie všetkých týchto hrozieb. Nezabudnite, že rovnako ako my je veľká väčšina našich spoluobčanov ohromená vaším previnilým mlčaním a nečinnosťou, „odkazujú generáli vláde.

Na záver varujú, že možno už nie je čas čakať. Ak prezident a vláda rýchlo niečo neurobia, prepukne vraj občianska vojna a do všetkého sa vložia vojaci. Mŕtvi sa budú počítať na tisíce.