Vo francúzskych školách sa vo veľkom začne učiť arabský jazyk a kultúra

Hoci Francúzsko stále bojuje s pandémiou koronavírusu (COVID-19), prezident Emmanuel Macron nezanedbal potrebu francúzskych škôl začať vyučovať arabčinu.

2. mája podpísal dekrét nového programu. Cieľom programu je zaručiť „jazykovú rozmanitosť“ a ponúknuť kurzy arabčiny študentom francúzskych škôl od prvého ročníka až po vysokoškolské kurzy. Vyvíja sa v spolupráci s orgánmi v Tunisku.

Vyhláška bola podpísaná Macronom, predsedom vlády Edouardom Philippe a ministrom zahraničných vecí Jean-Yves Le Drianom. Tunisko bude pomáhať pri výbere učiteľov tuniskej národnosti, ktorí sa budú na programe podieľať. Tunisko bolo francúzskou kolóniou od devätnásteho storočia do roku 1956 a je členom organizácie Internationale de la Francophonie (Medzinárodná organizácia Frankofónnych krajín).

Program sa nebude obmedzovať len na výučbu arabského jazyka, ale bude zahŕňať aj vzdelávanie v arabskej kultúre a histórii, s osobitným dôrazom na tuniskú kultúru. Arabčina je v súčasnej dobe po francúzštine druhým najpoužívanejším jazykom v krajine.

Politici zo strany Pravicové národné zhromaždenie už vyjadrili svoj nesúhlas s nariadením. „Protinacionálna vláda plánuje učiť arabčinu od základnej školy vo veku, kedy deti sotva objavili francúzštinu,“ uviedol v oznámení Jean Messiha, námestník ministra pre správu ministerstva obrany. „Arabizácia a islamizácie Francúzska sú na pochode.“

Obrancovia programu tvrdia, že je dôležité, aby sa všetci francúzski študenti, a nie iba študenti arabského pôvodu, dozvedeli viac o rýchlo rastúcej arabskej komunite doma aj v zahraničí. V reakcii na to Marine Le Pen vyhlásila: „samozrejme existuje veľká arabská kultúra, ale toto je Francúzsko, a ja chcem, aby sme sa učili francúzsku kultúru.“

Rastúci vplyv arabského jazyka, náboženstva a arabskej kultúry vo Francúzsku sa pre Francúzsko stáva čoraz väčším problémom. V minulom roku prieskum ukázal, že 61% francúzskych občanov sa domnieva, že islamská kultúra je nezlučiteľná s kultúrou francúzskou.

Pomôžte nám udržať Magazín 1!

Liberálna politika neustále útočí a snaží sa bojovať proti našim správam! Na sociálnych sieťach nám je obmedzovaní dosah našich článkov a totalitné praktiky nám znižujú príjmy z reklám. Je to účelové a vieme o tom. Pomôžte nám ľubovoľnou sumou udržať náš magazín, aby sme Vám mohli neustále prinášať správy, ktoré sa liberálnym médiám a politikom nepáčia. Ďakujeme Vám! Kliknite sem a môžete nám pomôcť v boji proti liberálnej politike!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.