Zo sveta

Vo Francúzsku je najmenej 851 migrantov, ktorí sú na protiteroristickom zozname

Podľa ministra vnútra Geralda Darmanina je vo Francúzsku na protiteroristickom zozname najmenej 851 nelegálnych prisťahovalcov.

Minister vnútra Darmanin v utorok uviedol, že 231 nelegálnych migrantov predstavuje veľké riziko pre francúzsku bezpečnosť a je potrebné ich deportovať. Najmenej 180 z nich je v súčasnej dobe vo francúzskej väzbe.

Zo 4 111 cudzincov v súbore hlásenia o prevencii radikalizácie teroristického charakteru (FSPRT), sú 851 nelegálni migranti. Z nich len 428 bolo skutočne deportovaných z krajiny, hlási L’Express.

Francúzsko nie je podľa Darmanina schopné niektorých z týchto migrantov deportovať, pretože im v tom bránia medzinárodné dohovory, lebo ich domovské štáty, ako je Líbya, sú považované za nestabilné.

Francois Heran, demograf a vedúci Migračného oddelenia College de France, o číslach povedal: „Zatiaľ čo vo Francúzsku je 300 000 neregulárnych osôb – čo je najčastejší odhad, ale pravdepodobne nižší ako realita – 231 osôb, ktoré sa hlásia k radikalizácii“

„Nie je to zanedbateľné, ale znehodnocuje to myšlienku, že existuje nevyhnutná súvislosť medzi nelegálnou migráciou a radikalizáciou,“ dodal a tvrdil, že je ťažšie vysporiadať sa s hrozbou radikalizmu zo strany ľudí narodených vo Francúzsku.

Nie je to prvýkrát, čo sa o prisťahovalectve diskutuje v súvislosti s radikálnym islamským extrémizmom. Počas vrcholiacej prisťahovaleckej krízy sa objavili správy, že Islamský štát vyslal svojich členov medzi vlnu žiadateľov o azyl.

V roku 2018 sýrsky žiadateľ o azyl zatknutý za teroristické sprisahanie v Hamburgu neskôr na súde priznal, že ho teroristická skupina poslala do Európy v prestrojení za utečenca.

Mohamed A., 27, povedal nemeckému súdu, že mu teroristická skupina prikázala infiltrovať sa do prisťahovaleckej vlny a čakať v Nemecku na rozkazy. Skupina mu tiež údajne dala falšovaný pas a 1500 dolárov v hotovosti.