Zo sveta

Vedci objavili nový variantu koronavírusu. Obsahuje najväčší počet mutácii. Mimoriadne zasadá WHO

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zvoláva v piatok mimoriadne zasadnutie, aby prerokovala potenciálne rýchlo sa šíriaci kmeň covidu, objavený v Južnej Afrike a Botswane, píšu noviny Financial Times s odkazom na zdroje.

Britskí vedci oznámili riziko šírenia nového kmeňa covidu-19, ktorý je potenciálne nebezpečnejší ako iné varianty vírusu. Informovali o tom 24. novembra noviny Daily Mail.

Upresňuje sa, že zvláštne nebezpečenstvo tohto kmeňa je spôsobené tým, že je v ňom obsiahnutý najväčší počet mutácií. Vďaka tomu je odolnejší voči vakcíne, varujú vedci.

Podľa publikácie je v tejto chvíli vo svete registrovaných 10 prípadov tohto kmeňa – v Botswane, Južnej Afrike a Hong Kongu.

Ako zdôraznil virológ Tom Peacoc, kombinácia mutácií v novom kmeni je „desivá“. Podľa špecialistu môže byť tento variant horší ako ostatné, vrátane dominujúceho vo svete kmeňa delta.

Genetik Francois Balloux poukázal na to, že nový kmeň bude schopný účinnejšie unikať protilátkam. Súbor mutácií svedčí o tom, že nebezpečný variant by mohol vzniknúť u človeka s oslabeným imunitným systémom, napríklad u pacienta s HIV.

„V súčasnej dobe treba kmeň starostlivo sledovať, ale nie je nutné sa príliš znepokojovať, pokiaľ sa nezačne objavovať stále častejšie,“ cituje ho Daily Mail.

Už predtým Anatolij Altštejn, profesor virológie a hlavný vedecký pracovník Vedecko-výskumného centra epidemiológie a mikrobiológie N. F. Gamaleji, vyjadril názor, že kmeň delta je zvláštny, pretože sa najlepšie prispôsobil ľudskej spoločnosti a najefektívnejšie sa šíri. Táto mutácia sa podľa odborníka líši od pôvodného variantu, na základe ktorého boli vyrobené vakcíny, ak jej neutralizácii je potrebný niekoľkonásobne vyšší titer protilátok.

2 Replies to “Vedci objavili nový variantu koronavírusu. Obsahuje najväčší počet mutácii. Mimoriadne zasadá WHO

  1. Takže to už nebude stačiť jeden booster ku „slobode“. Už k tomu, aby bol človek plne slobodný, si bude musieť ráno aplikovať mRNA vakcíny od všetkých výrobcov a k tomu ešte za 10 minút boostre ostatných tiež-vakcín od západných výrobcov. A večer znovu. Až potom bude môcť zaspávať s pocitom absolútnej slobody.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *