Zo sveta

Včera ich očkovali proti koronavírusu a dnes bojujú s ťažkou alergickou reakciou

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Portál Daily Mail informuje, že dvaja zamestnanci britského NHS (National Health Service), ktorí v utorok dostali prvé dávky vakcíny od spoločnosti Pfizer/BioNTech, aktuálne bojujú s vážnou alergickou reakciou.

Títo ľudia však mali spoločné to, že obaja trpeli vážnymi alergiami a pravidelne používali EpiPens, čo sú injekčné adrenalínové perá. Tie slúžia na akútne zmiernenie alergických reakcií a používajú ich ľudia so závažnými alergiami na lieky, potraviny či vakcíny. 

Tieto prípady teraz prirodzene vyvolali mnohé otázniky a vynorili sa obavy ohľadom bezpečnosti tejto vakcíny proti koronavírusu.

Podľa portálu The Sun totiž u oboch spomínaných prišlo k anafylaktickému šoku, pri ktorom dochádza k rozšíreniu ciev, zníženiu krvného tlaku a k zníženiu prekrvenia orgánov. V dôsledku toho môže prísť k odkysličovaniu jednotlivých tkanív a poruche bunkového metabolizmu.

Stephen Powis, národný medicínsky riaditeľ pre Anglicko v odbore National Health Service, sa vyjadril, že po prípade reakcie týchto dvoch zamestnancov neodporúča vakcináciu ľuďom, ktorí majú vo svojej zdravotnej anamnéze zaznamenané akékoľvek závažnejšie alergie.