Varovanie ekonómov: Slovensko čaká finančný bankrot! Toto nás delí od krachu ako v Grécku - MAGAZÍN 1
Slovensko

Varovanie ekonómov: Slovensko čaká finančný bankrot! Toto nás delí od krachu ako v Grécku

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Veľmi zlé správy pre Slovensko v súvislosti s ekonomikou a verejnými financiami v štáte. S peniazmi gazdujeme veľmi zle a len máloktorému štátu v Európe hrozí bankrot tak ako našej krajine.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť tvrdí, že dlhodobá udržateľnosť slovenských verejných financií je už najhoršia v celej EÚ. Slovensko je najlepšie v zlom hospodárení. Na čelo rebríčka, ktorý predznamenáva kolaps verejných financií dostalo krajinu populistické rozdávanie peňazí. Nielen zo strany súčasnej ale aj predchádzajúcej vlády.

Ak budeme takto ďalej zle hospodáriť, môžu nás čakať tie najhoršie scenáre. Buď sa vláda spamätá a začne uťahovať opasky. Prípadne začne zvyšovať dane.

Ďalší scenár je reálnejší a to, že sa nič nezmení, neprídu žiadne reformy ani šetrenie. Peniaze sa budú naďalej rozdávať, až naše financie skolabujú. Dobrou správou je, že ani potom Slovensku nehrozí bankrot. V krajnom prípade, rovnako ako v minulosti Grékov, aj nás zachráni euroval.

Daňou za to bude silný prepad životnej úrovne. Príde k rušeniu sociálnych výhod v podobe bezplatnej dopravy pre študentov a dôchodcov. V lepšom prípade sa zmrazia sociálne dávky aj dôchodky. V horšom prípade príde k ich znižovaniu. Zároveň nespokojní veritelia dotlačia akúkoľvek vládu k privatizácií štátneho majetku.

Inak povedané, už čoskoro Slováci môžu okúsiť smutný život Grékov. Okrem horšej životnej úrovne zažívajú aj najvyššiu nezamestnancoisť z celej EÚ. Tá je dôsledkom tvrdého šetrenia.