Slovensko

V osade na východe postavili Rómom úplne nové byty

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

V obci Zámutov pri Vranove nad Topľou zažívajú stavebný boom a to nie len rodinných domov, ale aj bytov nižšieho štandardu, píše portál vranovske.sk

V obci žije až 1750 Rómov a tak otázku bývania sa rozhodla obec vyriešiť výstavbou nájomných bytov. Podľa starostu sú tieto byty štartovacie a bývať v nich môžu buď jeden alebo až päť rokov a potom si majú hľadať vlastné bývanie. V bytoch je kuchynská linka, piecka na kúrenie či varenie, kúpeľňa s vaňou a toaletou. Rómom ešte stavajú sklady na drevo či uhlie.

.Až 57 rodín prejavilo záujem o byty. Podmienky sú však jasné. Žiadatelia musia byť manželia, minimálne s jedným dieťaťom a minimálne jeden z rodičov musí pracovať. Okrem toho musia mať vyrovnané všetky závesky k daniam či odpadu voči obci.

Z dvanástich bytov je šesť bytov 3-izbových, štyri 2-izbové a dva 1-izbové. Budúci rok majú v pláne postaviť pre Rómov ešte 12 bytov.