Zo sveta

V Nemecku dostalo omylom osem ľudí päťnásobnú dávku vakcíny Pfizer

V nemeckom meste Stralsund osem zamestnancov opatrovateľského domu omylom dostalo päťnásobnú dávku Pfizer / BioNTech vakcíny proti koronavírusu. Informovali o tom miestne úrady.

„Odteraz sú v neustálom kontakte s okresným zdravotníckym oddelením,“ píše sa vo vyhlásení okresu Predné Pomoransko – Rujana, ktorý zahŕňa Stralsund.

Vedúci okresnej správy Stefan Kert povedal, že preventívne sú štyria ľudia v lôžkovej starostlivosti na klinike. Rozvinuli sa u nich „príznaky podobné chrípke“.

„Hlboko ľutujem tohto incidentu. Tento ojedinelý prípad súvisí s jednotlivými chybami. Želám si, aby všetci postihnutí incidentom nemali závažné vedľajšie účinky,“ povedal Kert.

Administratíva tiež uvádza, že BioNTech dal subjektom viac vakcíny, ako požadované dávky počas prvej fázy klinických štúdií, ktoré nespôsobili „vážne následky“.

„Neboli tam žiadne dlhodobé nežiaduce dôsledky. Lokálne reakcie v mieste vakcíny a systémové zmeny (väčšinou príznaky podobné chrípke) záviseli od dávky, zvyčajne dočasné a mierne alebo stredné, „uvádza sa v správe.