V Česku musia prebaliť všetky potraviny dvojakej kvality! Vláda schválila nový zákon a bude rozdávať spoločnostiam miliónové pokuty - MAGAZÍN 1
Slovensko

V Česku musia prebaliť všetky potraviny dvojakej kvality! Vláda schválila nový zákon a bude rozdávať spoločnostiam miliónové pokuty

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

V pondelok česká vláda schválila zákaz predaja potravín rôznej kvality v rovnakom obale. Týka sa to ako ČR, tak ďalších európskych štátov. Ministerstvo poľnohospodárstva ČR navrhuje, aby za porušenie tejto novinky hrozila pokuta vo výške až 50 miliónov korún (1 940 541,8 EUR)

Potraviny, ktoré sú pod rovnakým označením ponúkané v rôznych krajinách Európskej únie, ale líšia sa svojím zložením, už nebude možné uvádzať v Českej republike na trh.

“Vláda na dnešnom rokovaní schválila novely zákonov, ktoré riešia problematiku dvojakej kvality potravín a ďalšieho tovaru,” informoval úrad vlády na Twitteri.

“Cieľom nášho návrhu je, aby potraviny, ktoré sa svojimi vlastnosťami líšia, výrobcovia spotrebiteľom neponúkali v rovnakom obale, označení, farbe, grafike či s rovnakým marketingom,” povedal už skôr minister poľnohospodárstva Miroslav Toman.

Uvádza sa, že na dodržiavanie zákazu dvojakej kvality bude dohliadať česká štátna poľnohospodárska a potravinárska inšpekcia (SZPI). Podľa toho, v akej podobe prejde návrh snemovňou, sa určí prechodné obdobie na preznačenie výrobkov.

“Problém s dvojitou kvalitou potravín sa týka predovšetkým nadnárodných spoločností. Nemôžeme pripustiť, aby fakticky existovali občania niekoľkých kategórií. Je nutné spotrebiteľom zabezpečiť férové zaobchádzanie, “uviedol český minister.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *