Zo sveta

V Čechách si myslia, že očkovanie 5 ročných detí na Slovensku je experiment

Slovenský minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský ohlásil očkovanie detí od piatich rokov na Slovensku. Všetko po konzultácii s pediatrom. Európska lieková agentúra (EMA) však neodporúča očkovať deti vakcínou Pfizer mladšie ako 12 rokov „Použitie tejto očkovacej látky má byť v súlade s oficiálnymi odporúčaniami. Aktuálne sa realizujú štúdie a spracovanie údajov pre rozšírenie indikácie do nižších vekových skupín.“ povedal Miroslav Lednár zo spoločnosť Pfizer na Slovensku.

Lengvarský však očkovanie malých detí schvaľuje: „Táto požiadavka bola vznesená aj z radov odborníkov, pediatrov a iných lekárov, ktorí sa venujú očkovaniu a ochrane detí. Má prispieť k tomu, aby sme ochránili hlavne citlivé skupiny detí, ktoré by mohli mať ako neočkovaní pri styku s covidom-19 nejaké problémy,“

V českej televízii diskutovalo o očkovaní detí od piatich rokov a myslia si, že takéto očkovanie na Slovensku je experiment. Roman Prymula povedal, že podporuje očkovanie detí od 12 rokov vyššie, pretože si myslí, že takomto veku je už imunita vyzretejšia. To, čo sa ale deje na Slovensku je podľa neho experiment.

„Podporujem očkovanie od dvanástich rokov a vyššie, pretože tam si myslím, že imunita je už vyzretá, pod dvanásť rokov nie, a to čo sa deje na Slovensku, tak to je skutočne experiment, pretože, v tomto momente sa testovali rôzne dávky a v podstate Slováci vychádzajú z nejakej štúdie Pfizeru, ktorý išiel na hodnotu 10 mikrogramov a keď máte 10 mikrogramov nariediť z toho, čo je k dispozícii, tak oni musia v podstate z toho 0,5 odstriekať jednu tretinu, ktorú aplikujú. To je technicky veľmi zložité. Takže ja to nepovažujem za šťastnú vec a kým to nebude schválené, tak to určite (v Česku) neprichádza do úvahy,“ uviedol.