USA požiadali Rusko, aby vysvetlilo pohyb vojsk blízko hraníc s Ukrajinou - MAGAZÍN 1
Zo sveta

USA požiadali Rusko, aby vysvetlilo pohyb vojsk blízko hraníc s Ukrajinou

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Washington požiadal Moskvu, aby vysvetlila „provokácie“ na ukrajinských hraniciach. Na brífingu to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia Ned Price.

Diplomat zdôraznil, že Spojené štáty americké považujú akcie Ruskej federácie, vrátane „zvyšovania síl blízko hraníc s Ukrajinou“, za eskaláciu. Dotyčný zároveň neodpovedal na otázku, či Washington vidí hrozbu v presune síl suverénneho štátu na vlastnom území.

„A čo je najdôležitejšie, dali sme jasne najavo našim ukrajinským partnerom aj Rusku, že podporujeme Ukrajinu tvárou v tvár tomuto zastrašovaniu a agresie,“ poznamenal Price.

Minulý týždeň Biely dom oznámil, že americký prezident Joe Biden vo svojom prvom rozhovore so svojím ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským potvrdil podporu ukrajinskej suverenity a územnej celistvosti tvárou v tvár „pokračujúcej ruskej agresii“. Americká spravodajská spoločnosť Politico zase uviedla, že partneri diskutovali o zvýšení ruskej vojenskej prítomnosti v blízkosti hraníc s Ukrajinou.

Peskov: Presun nemusí nikoho znepokojovať

Už skôr sa k veci vyjadril tlačový hovorca Dmitrij Peskov, ktorý povedal novinárom, že presuny ruskej armády nemusia nikoho ani trochu znepokojovať.

„Nikto neblúdil a nebloudí a ruská armáda sa pohybuje na ruskom území v smeroch, ktoré považuje za potrebné, a to v takej podobe, v akej to považuje za potrebné na zaistenie bezpečnosti, spoľahlivej bezpečnosti našej krajiny,“ povedal Peskov.
Zdôraznil, že Rusko nepredstavuje hrozbu pre žiadnu krajinu na svete, vrátane Ukrajiny.

„Vždy však veľmi dbá na svoju vlastnú bezpečnosť,“ uzavrel tlačový hovorca.
Námestník ministra zahraničia Sergej Rjabkov, ktorý sa k situácii vyjadril, uviedol, že Rusko na svojom území podniká kroky, ktoré považuje za potrebné, a úplne ignoruje signály zo Spojených štátov, ktoré s tým nemajú nič spoločné.

„Vykonávame na svojom území, zdôrazňujem, na ruskom území, tie opatrenia, ktoré považujeme za nevyhnutné. A nejaké americké signály s tým nemajú nič spoločné. Môžeme povedať, že tieto signály úplne ignorujeme, „povedal Rjabkov novinárom.