adplus-dvertising

USA chystajú poslať do východnej Európy tisíce vojakov, kvôli Ukrajine. Budú u nás?

Americký prezident Joe Biden zvažuje možnosť vyslania tisícov amerických vojakov, lodí a lietadiel do Pobaltia a východnej Európy v súvislosti so situáciou okolo Ukrajiny, uviedol denník New York Times s odvolaním sa na nemenovaných predstaviteľov administratívy.

Podľa novín v sobotu predstavitelia Pentagonu predložili Bidenovi niekoľko možností, ako postupovať. Medzi ne patrilo vyslanie 1 000 až 5 000 vojakov do krajín východnej Európy s možnosťou „desaťnásobného zvýšenia“ ich počtu v prípade zhoršenia situácie.

Podľa bývalých aj aktívnych vojakov by mohlo ísť o protivzdušnú obranu, delostrelectvo, ženijné vojská a vojenskú logistiku.

Anonymné zdroje NYT oznámili, že Biden by sa mohol rozhodnúť už tento týždeň. Podľa nich by sa potom časť armády presunula z USA a zvyšok z iných častí Európy. Žiadna zo zvažovaných možností zatiaľ nezahŕňa vyslanie vojakov na Ukrajinu.

Predstavitelia administratívy tiež vyjadrili názor, že ruský prezident Vladimír Putin sa chce takémuto kroku zo strany USA vyhnúť.

Rusko neraz poprelo obvinenie z „agresívnych akcií“ a zdôraznilo, že nikoho neohrozuje a na nikoho nehodlá útočiť. Napätie v regióne zvyšujú Spojené štáty a ďalšie krajiny Severoatlantickej aliancie, ktoré zvýšili počet cvičení v Čiernom mori.

Minister zahraničia Sergej Lavrov predtým uviedol, že NATO zvyšuje dodávky zbraní na Ukrajinu, kde sa zvýšil počet západných inštruktorov. Podľa názoru diplomata to môže vyprovokovať ukrajinskú vládu „k vojnovým avantieram“, čo predstavuje priamu hrozbu pre bezpečnosť Ruska. Kyjev vyslal do Donbasu polovicu všetkého personálu ukrajinských ozbrojených síl, poznamenalo ministerstvo. Moskva sa domnieva, že sa Západ snaží vytvoriť zoskupenie vojsk v blízkosti ruských hraníc.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.