adplus-dvertising

Ukrajinskí vojaci sa pripravujú na útok, vyhlásili v Doneckej ľudovej republike

Správa ľudových milícií samozvanej Doneckej ľudovej republiky sa dozvedela o prípravách ukrajinskej armády na útok na Donbase, prebieha posilnenie útočných jednotiek.

„Zaregistrovali sme aktivity ukrajinských ozbrojených síl v zóne takzvanej operácie spojených síl, ktorá svedčí o prípravách na útok,“ povedal novinárom hovorca správy.

Podľa jeho slov boli v jednotkách prvé samostatné tankové brigády, v tankových bataliónoch 53. a 54. mechanizované brigády, 58. samostatné motorizované pechoty ukrajinskej armády odložené dovolenky všetkých príslušníkov, velitelia dostali rozkaz, aby sa nachádzali na miestach dočasnej dislokácie. Zo špitálov dočasne prepúšťajú mechaniky, vodičov a zameriavačov. Do tankových jednotiek boli vyslané komisie zo štábov brigád za účelom kontroly príprav zbraní a vojenskej techniky, previerky vybavenia tankov dynamickou ochranou, doplnenie munície a palív.

„Máme hodnoverné údaje, že za účelom provokácií do okolia Avdejevky (mesto niekoľko kilometrov od Donecka kontrolované Kyjevom, pozn. red.) dorazilo 40 vojenských príslušníkov tretieho samostatného pluku špeciálneho určenia, ktorí predtým absolvovali výcvik pod velením inštruktorov z Veľkej Británie v 142. a tréningovom stredisku špeciálnych síl,“ oznámili v DLR.

Hovorca obranného úradu dodal, že sa k frontovej línii na Donbase blížia samohybné raketové odmínovacie systémy UR-77, prebieha posilnenie popredných jednotiek a útočných oddielov mobilnými odmínovacími zariadeniami UR-83P, ktoré dokážu urobiť koridory na mínových poliach o šírke 6-14 metrov. Začal sa tiež presun jednotiek 28. brigády ukrajinskej armády z Odesskej oblasti. Presun 28. brigády do zóny vojenskej operácie na Donbase sa koná pod zámienkou plánovaných špeciálnych taktických cvičení.

„Aktivity v rámci ukrajinskej agresie proti Doneckej a Luhanskej ľudovej republike nezostanú bez príslušnej reakcie. Ukrajinskej armáde budú spôsobené nenahraditeľné škody, po ktorých sa už nedokáže obnoviť,“ povedal na záver hovorca.

Hlava DLR Denis Pušilin včera povedal, že ukrajinská armáda sústredila pri frontovej línii asi 120-tisíc vojakov.

Konflikt na východe Ukrajiny trvá viac ako sedem rokov, za tento čas padlo za jeho obeť podľa údajov OSN vyše 13-tisíc ľudí. Otázky zmiernenia napätia prejednávajú na schôdzke kontaktnej skupiny, základ tvoria minské dohody, ktoré stanovujú prímerie a stiahnutie ťažkých zbraní z frontovej línie.

Ukrajina sústredila dnes na Donbase polovicu svojej armády a ostreľuje domobranu, vrátane za použitia zakázanej techniky.

Napätie v regióne stupňujú USA a ďalšie krajiny NATO. Minister zahraničia RF Sergej Lavrov predtým povedal, že aliancia zvyšuje dodávky zbraní Ukrajine a že sa tam zvýšil počet západných inštruktorov. Podľa jeho názoru to môže vyprovokovať ukrajinskú vládu k vojenským avantieram, čo je priamou hrozbou pre bezpečnosť Ruska. V Moskve sa domnievajú, že Západ sa snaží vytvoriť vojenské zoskupenie pri ruských hraniciach.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.