Ukrajina je pripravená na totálnu vojnu s Ruskom. Moskva reaguje - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Ukrajina je pripravená na totálnu vojnu s Ruskom. Moskva reaguje

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že pre jeho krajinu existuje možnosť rozsiahlej vojny s Ruskom. Tlačový hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov, ktorý pri tejto príležitosti odpovedal na otázku novinárov, poznamenal, že v Kremli s poľutovaním sledujú výroky ukrajinského prezidenta.

“S poľutovaním. Nechceme sa oddávať apokalyptickým očakávaniam, “odpovedal na otázku, či ruské úrady po slovách ukrajinského prezidenta nevidia nejaké riziká konfliktu.

Zelenskému otázku o možnosti plnohodnotnej vojny s Ruskom položil už skôr moderátor fóra YES Brainstorming, ktoré sa koná v Kyjeve.
“Myslím, že môže byť. V tejto téme je potenciál. <…> To bude najväčšia chyba Ruska, po ktorej nikdy nebude susedstvo medzi Ruskom, Ukrajinou a Bieloruskom, “odpovedal Zelenskyj.

Podľa jeho názoru sa štáty stali nepriateľmi kvôli moskovským činom na mediálnom poli.
“Problém je v tom, že ruská informačná politika dnes je o neúcte k nezávislosti Ukrajiny. A problém nie je vo voľbe jedného alebo druhého politického stratéga, ktorý predstavil toto rozprávanie o “ruskom svete” a tak ďalej, ale v tom, že postoj ukrajinského ľudu k Rusom potom zlomil, “povedal Zelenskyj.

Keď hovoril o postoji k Vladimirovi Putinovi, povedal, že “nie je dostatok času na to, aby som o ňom premýšľal”.

“Nech sa on a jeho krajina neurazí. Viac ma zaujíma, či sa môžeme stretnúť. Nie deklaratórne, ako to robí s niektorými krajinami, ale skutočne sa stretnúť detailne, než tomu bolo na prvom stretnutí v normandskom formáte “, povedal Zelenskyj.

Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba už skôr povedal, že Kyjev je pripravený na stretnutie oboch vodcov, ale Moskva sa tomu vyhýba. Zástupca ruského prezidenta Dmitrij Peskov poznamenal, že Putin jasne potvrdil svoj záujem, pretože vzťahy medzi krajinami treba napraviť, ale “vzájomná politická vôľa nie je viditeľná”.