Turecký prezident sa vyhráža Európe, že otvorí hranice pre milióny migrantov

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pohrozil, že môže otvoriť západné hranice svojej krajiny pre sýrskych utečencov, ktorí chcú do Európy. Vraj to urobí, ak na severe Sýrie nevznikne bezpečnostná zóna a západné štáty neposkytnú Turecku sľúbenú pomoc.

“Štyri milióny utečencov u nás našli azyl. Do určitej chvíle ťaháme toto bremeno, ale ospravedlňujem sa, nemôžeme to robiť donekonečna. Pokiaľ nebude vytvorená bezpečnostná zóna a nedostaneme sľúbenú pomoc od Západu, budeme musieť otvoriť svoje dvere. Nech sami vidia, aké to je. Samozrejme budeme aj naďalej podporovať utečencov, kým môžeme. Ale existuje nebezpečenstvo novej vlny utečencov, “povedal Erdogan v Ankare pred členmi vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja.

Turecký prezident dodal, že Ankara rozpracovala návrh na vytvorenie bezpečnostnej zóny na severe Sýrie, ktorá môže čiastočne vyriešiť problém pobytu sýrskych utečencov.

“Máme skvelú ponuku: vytvorme pre nich spoločne takúto zónu, postavíme pre nich domy, vytvoríme okolo nich záhrady, aby tam mohli žiť v ľudských podmienkach a bezpečne. Dáme im prúty miesto rýb. A budú v poriadku a Turecko sa začne cítiť lepšie, “povedal Erdogan.

Prezidenti a premiéri členských štátov EÚ sa v polovici marca 2016 dohodli s Tureckom na spoločnom pláne boja proti migračnej kríze.

V posledných rokoch do Turecka prišlo asi 3,6 milióna utečencov zo Sýrie. V desiatich tureckých provinciách pre nich bolo postavené cez 20 táborov a kontajnerových táborov, v ktorých sú školy a ľudia majú lekársku pomoc a jedlo. V nich však žije iba pätina utečencov, zvyšok je rozptýlený po rôznych mestách krajiny, čo často vedie ku konfliktom medzi utečencami a miestnymi obyvateľmi.

Liberálna politika neustále útočí a snaží sa bojovať proti našim správam! Na sociálnych sieťach nám je obmedzovaní dosah našich článkov a totalitné praktiky nám znižujú príjmy z reklám. Je to účelové a vieme o tom. Pomôžte nám ľubovoľnou sumou udržať náš magazín, aby sme Vám mohli neustále prinášať správy, ktoré sa liberálnym médiám a politikom nepáčia. Ďakujeme Vám!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *