Trump Putinovi: Chceme pomôcť Venezuelčanom, ale vy nám prekážate!

Americký prezident Donald Trump a ruský prezident Vladimir Putin v piatok spolu hovorili viac ako hodinu a diskutovali o možnosti novej jadrovej dohody, severokórejskej denuklearizácii, Ukrajine a politickej situácii vo Venezuele.

„Mali sme dlhý a veľmi dobrý rozhovor s ruským prezidentom Putinom,“ napísal Trump na Twitteri, informoval, že diskutovali o obchode, Venezuele, Ukrajine, Severnej Kórei, jadrových zbraniach a výsledku vyšetrovania komisie Roberta Muellera o ruskom zasahovaní do amerických volieb v roku 2016 .

Hovorca Bieleho domu Sarah Sandersová povedala novinárom, išlo o „celkovo pozitívne konverzácie“.

Sandersová uviedla, že obaja štátnici, ktorí spolu naposledy neformálne hovorili na večery svetových vodcov v Buenos Aires 1. decembra, stručne hovorili o správe Muellerovej komisie, ktorá dospela k záveru, že Trump nemal s Ruskom počas svojej prezidentskej kampane v roku 2016 žiadne dohody.

Diskusia o Muellerovej správe bola v podstate o tom, že vyšetrovanie je u konca a nedošlo k žiadnej dohode, som si istá, že obaja vodcovia si boli veľmi dobre vedomí už dlho predtým takého výsledku, ešte než sa uskutočnil tento telefonický hovor, „povedala Sandersová .

Obaja lídri vo svojom vyhlásení uviedli a zdôraznili, že výzvu k rozhovoru inicioval Washington. Obaja sa dohodli na udržiavanie kontaktov na rôznych úrovniach a vyjadrili spokojnosť s „obchodným a konštruktívnym charakterom“ konverzácie.

Venezuela

Spojené štáty sú znepokojené ruskou vojenskou prítomnosťou vo Venezuele v čase, keď Washington chce, aby venezuelský prezident Nicolás Maduro opustil svoj úrad, povedal Trump Putinovi a dodal. že „Spojené štáty stoja za venezuelským ľuďom“ a zdôraznil, že chce dodať do Venezuely humanitárnu pomoc zo Spojených štátov, „potvrdila hovorkyňa Bieleho domu.

Putin odpovedal Trumpovi, že akékoľvek vonkajšie zásahy do vnútorného chodu Venezuely podkopávajú vyhliadky na politický koniec krízy, uviedol Kremeľ.

Nová zmluva START
Sandersová ďalej informovala novinárov, že Trump a Putin hovorili o možnosti novej multilaterálnej jadrovej dohody medzi Spojenými štátmi, Ruskom a Čínou, alebo rozšírenie súčasnej americko-ruskej strategickej jadrovej zmluvy.

Nepovedala, o ktorej zmluve o kontrole zbraní Trump a Putin hovorili, ale ruská štátna tlačová agentúra TASS uviedla, že hovorili o zmluve New START, ktorá bola poslednou zmluvou o kontrole zbrojenia medzi USA a Ruskom.

Zmluva New START z roku 2011 vyprší vo februári 2021, ale môže byť predĺžená o päť rokov, pokiaľ sa obe strany dohodnú. Bez dohody by mohlo byť ťažšie odhadnúť vzájomné úmysly, tvrdia obhajcovia kontroly zbraní.

Zmluva New START vyžadovala, aby Spojené štáty a Rusko znížili svoje nasadenie strategických jadrových hlavíc pod 1 500, čo je najnižšia úroveň za niekoľko desaťročí, a systémy obmedzovanie dodávok – rakety na zemi a na ponorkách a bombardéry schopné jadrových zbraní.

Zahŕňa tiež rozsiahle opatrenia v oblasti transparentnosti, ktoré vyžadujú, aby každá strana umožnila ostatným každoročne vykonávať 10 kontrol strategických jadrových základní; najneskôr 48 hodín pred tým, než nové rakety, na ktoré sa vzťahuje zmluva, opustia továrne a poskytnú oznámenia pred vypustením balistických rakiet.

Trump nazval zmluvu New START „zlou dohodou“ a „jednostrannou“.

„Diskutovali o jadrovej dohode, novej aj rozšírenej, a o možnosti konverzácie s Čínou,“ povedala Sandersová.

Kremeľ povedal, že obe strany potvrdili, že majú v úmysle „aktivovať dialóg v rôznych oblastiach, vrátane strategickej bezpečnosti“

Ukrajina

Sandersová potvrdila, že obaja vodcovia tiež diskutovali o Ukrajine.

Putin povedal Trumpovi, že dúfa, že nové ukrajinské vedenie bude plniť Minské dohody, ktoré sú rozhodujúce pre riešenie vnútorného ukrajinského konfliktu, napísal Kremeľ.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.