Politika Zo sveta

Trump odstupuje od dohody, ktorá mala zabrániť výrobe rakiet stredného a krátkeho doletu

USA pozastaví 2. februára platnosť INF (Zmluva o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu) a zaháji procedúru vystúpenie zo zmluvy. Oznámil to prezident USA Donald Trump.

„Rusko príliš dlho porušovalo zmluvu INF, keď tajne vyvíjali a inštalovali zakázaný raketový systém, ktorý javí priamu hrozbu pre našich spojencov a vojská v cudzine. Zajtra USA prestanú plniť svoje záväzky týkajúce sa zmluvy INF a začne proces odstúpenia od INF, ktorý skončí za šesť mesiacov, ak sa Rusko nevráti k plneniu zmluvy a nezničí všetky svoje rakety, zariadenia a s nimi spojené vybavenie, ktoré porušuje zmluvu, „vyhlásil Trump.

Dodal, že všetky krajiny majú svedomite plniť svoje povinnosti.

„Je dôležité, že až sa tak stane, možno prvý krát v dejinách budeme pripravení na výborné vzťahy s Ruskom. V hospodárskej, obchodnej, politickej a vojenskej oblasti. To bude skvelé pre Rusko a Spojené štáty a skvelé pre celý svet, „vyhlásil Trump.

Pohrozil ale, že USA budú odpovedať na „ruské porušenie INF“.

„Začíname vyvíjať varianty našej vlastnej vojenskej odpovede a budeme pracovať s NATO a ďalšími spojencami a partnermi, aby sme znemožnili ruskú vojenskú prevahu kvôli jeho nezákonnému správaniu,“ povedal Trump.

V posledných rokoch sa Moskva a Washington pravidelne obviňujú z porušovania zmluvy INF. Rusko opakovane oznamovalo, že striktne dodržiava svoje zmluvné záväzky. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov poznamenal, že Moskva má pre Spojené štáty veľmi vážne otázky ohľadom plnenia zmluvy samotnými Američanmi. Podľa neho sú americké obvinenia z porušovania INF Moskvou nepodložené, raketa 9M729 bola testovaná na povolený dolet.

foto: wiki

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *