Zo sveta

Tisíce nezaočkovaných zdravotníkov v Maďarsku aj Francúzsku dostali výpovede

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

U našich južných susedov v Maďarsku tvrdo zakročili proti zdravotníkom, ktorí sa nedajú zaočkovať. Tí, ktorí sa do tejto stredy nedali zaočkovať, budú prepustení. Informovalo o tom vo štvrtok internetové vydanie denníka Népszava, podľa ktorého sa to bude zrejme týkať niekoľkých stoviek zdravotníkov odmietajúcich vakcináciu.

„Mnohí z nich čakali na poslednú chvíľu a sú takí, ktorí sa dali zaočkovať iba preto, aby si udržali zamestnanie,“ povedala pre denník predsedníčka Nezávislých odborov zdravotníkov Adrianna Soósová.

V marci tohto roka odišlo 5000 zdravotníckych pracovníkov. Maďarská vláda preto musela zmeniť štatút verejnoprávneho zamestnanca na štatút pracovníka zdravotnej služby.

Podobná situácia je aj vo Francúzsku, kde neočkovaných zdravotníkov dočasne prepustili.

Uviedol to vo štvrtok francúzsky minister zdravotníctva Olivier Véran, ktorého citovala agentúra AFP.

„Včera (v stredu) bolo v zdravotníckych strediskách a na klinikách upovedomených o dočasnom prepustení asi 3 000 zamestnancov, ktorí ešte neboli zaočkovaní,“ povedal Véran pre rozhlasovú stanicu RTL. Dodal, že „niekoľko desiatok“ z nich radšej podalo výpoveď, než by sa dali zaočkovať. Véran však zároveň podotkol, že vo Francúzsku je celkovo až 2,7 milióna zdravotníckych pracovníkov a „pokračovanie zdravotnej starostlivosti je tak zabezpečené“.