Taliban chce teraz do celého sveta šíriť islamské právo, kde sú ženy menej ako muži a musia poslúchať - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Taliban chce teraz do celého sveta šíriť islamské právo, kde sú ženy menej ako muži a musia poslúchať

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

V exkluzívnom rozhovore poskytla Clarissa Wardová televízii CNN prístup k členom Talibanu na bývalej americkej vojenskej základni v afganskej provincii Ghazni, ktorá je teraz v rukách tejto militantnej skupiny, ktorá rýchlo prevzala kontrolu nad krajinou.

Jeden z veliteľov Talibanu, Muhammed Arif Mustafa, Wardovej povedal, že verí, že “jedného dňa mudžahedíni zvíťazia a islamské právo zavládne nielen v Afganistane, ale na celom svete. My ale neponáhľame. Veríme, že to jedného dňa príde. Džihád neskončí až do posledného dňa. “

Islamské právo šária hovorí napríklad o tom, že žena je podriadená mužovi a vo veľa veciach má právo len ako polovica z muža. Pod zákonom šaríe však neexistuje napr. sloboda vierovyznania, sloboda prejavu, sloboda myslenia, sloboda tlače, neexistuje rovnoprávnosť ľudí, či rovnoprávnosť medzi mužom a ženou, píše vo svojom blogu Marcel Burkert.

“Žena je povinná okamžite umožniť manželovi vykonať na nej pohlavný styk, keď: a) ju o to požiada, b) sú doma, c) a žena to fyzicky vydrží.”

Podľa hadísu Buchari 7,62,81, Mohamed povedal, že najdôležitejšia vec, ktorú žena do manželstva prináša, je jej vagína. Tu je ten konkrétny citát:“Manželská prísaha, ktorej dodržiavanie sa najspravodlivejšie očakáva, je právo manžela na potešenie z manželkinej vagíny.”

Podľa hadísu: Buchari 7,62,121, Mohamed povedal, že Alah preklína ženy, ktoré sa bránia pohlavnému styku. Tu je ten konkrétny citát: “Ak žena odmietne žiadosť svojho manžela o pohlavný styk, anjeli ju v noci prekľajú.”

Jedna vec sa za dvadsať rokov nezmenila: obavy, že Taliban zruší výdobytky, ktorých ženy v Afganistane dosiahli.

“Islam dal práva všetkým rovnako,” povedal Wardovi guvernér Talibanu. “Ženy majú svoje práva. Koľko islam dal ženám práv, toľko im ich dáme.”

“Rozhodne nie – dievčatá do školy nechodia,” povedala Wardovej jedna žena v rozhovore mimo kameru. “Taliban hovorí, že je to zlé.”

V inom videu radikálna skupina Taliban uviedla, že dievčatá môžu chodiť do školy, ak budú nosiť hidžáb a budú dodržiavať islamské zákony šaría.