Spoločnosť Zo sveta

Taliani pôjdu do dôchodku o päť rokov skôr!

Táto správa bezpochyby zaujme nielen slovenských občanov v dôchodkovom veku, ale aj veľkých kritikov Talianska. Môžme očakávať veľkú vlnu obvinenia od mudrcov z EÚ, za populizmus od talianskej vlády.

Otázkou ale naozaj je – je to „populizmus“, alebo plnenie sociálneho programu talianskych strán, ktorý ich dostal k moci? A tiež musíme pripustiť, že k tak pozoruhodnému sociálnemu kroku nepristúpila žiadna európska vláda po desiatky rokov.

Taliansky prezident Sergio Mattarello v pondelok podpísal vládnu vyhlášku s dvoma hlavnými ekonomickými opatreniami, ktoré starším Talianom umožňujú odísť skôr ako doteraz do dôchodku, a chudobným a nezamestnaným získať základný príjem, ktorého maximálna suma môže dosiahnuť 780 eur mesačne.

Minimálny vek odchodu do dôchodku sa teda v Taliansku zmení z pôvodných 66 rokov na 61. Samostatne pre ženy, existuje predčasný odchod do dôchodku vo veku 58-59 rokov s 35 rokmi praxe.

Kritici budú hovoriť o tom, že rozpočet krajiny, ktorého deficit je plánovaný na úrovni 2,04%, bude dôchodková reforma stáť štyri miliardy eur. Táto suma sa v rokoch 2020 a 2021 zdvojnásobí. Ekonómovia odhadujú, že Taliansko míňa na dôchodky 16% HDP ročne, čo je druhý ukazovateľ po Grécku medzi krajinami eurozóny. Vláda sa domnieva, že nový systém by mal prispieť k zníženiu nezamestnanosti mladých ľudí, ktorá činí asi 20% (pri sporoch ohľadom talianskeho rozpočtu s EÚ si možno ale klásť úplne základnú jednoduchú otázku: Je stať pre občanov alebo pre koho?).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *