Švédsky minister radí verejnosti, aby sa "neznepokojovala" kvôli "bežným" znásilneniam na hudobných festivaloch - MAGAZÍN 1
Slovensko

Švédsky minister radí verejnosti, aby sa “neznepokojovala” kvôli “bežným” znásilneniam na hudobných festivaloch

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Po tom, čo boli na letnom hudobnom festivale znásilnené dve mladé dievčatá, bývalý minister vnútra odporučil verejnosti, aby si nerobila starosti a že tieto sexuálne útoky nie sú “ničím nenormálnym”.

Podľa denníka Aftonbladet došlo k obom znásilneniam v sobotu okolo 20:00 na hudobnom festivale “We Are Sthlm” vo švédskom hlavnom meste. Obe znásilnenia zaznamenala bezpečnostná kamera.

Doteraz boli obaja údajní násilníci popisovaní iba ako muži. Hovorí sa, že prišli zozadu k obom dievčatám a znásilnili ich. Švédske úrady potvrdili, že na hudobnom festivale boli hlásené dve znásilnenia.

Ola Osterling z regionálnej polície uviedol vo svojom vyhlásení: “Teraz to vyšetrujeme a získavame materiál na predbežné vyšetrovania a kamery sú samozrejme tým, na čo sa vyšetrovatelia budú pozerať”.

Osterling dodal, že v súvislosti so znásilnením zatiaľ nedošlo k žiadnemu zatknutiu.

Úrady tiež uviedli, že počas festivalu bolo nahlásených niekoľko ďalších prípadov sexuálneho napadnutia. Zatknutá však bola iba jedna osoba.

Festival We Are Sthlm má už niekoľko rokov veľké problémy so sexuálnym obťažovaním, sexuálnymi útokmi a znásilneniami. V roku 2016 hudobný festival zaznamenal 50 správ o sexuálnom obťažovaní, čo bol dvojnásobok prípadov ako rok predtým.

Napriek drastickému nárastu hlásených prípadov sexuálneho obťažovania, bývalý minister vnútra (teraz minister pre energiu) Anders Ygeman uviedol, že tento trend nie je nič znepokojujúceho a že tieto útoky na festivale nie sú ničím novým alebo niečím nenormálnom.

V roku 2018 vydala nezisková organizácia The Night Shift správu, ktorá spochybňuje jeho komentáre. Správa uvádza, že v roku 2016 vzrástli správy o sexuálnych útokoch takmer o 1000 percent.

Od migračnej krízy, ktorá začala v roku 2015, došlo vo Švédsku k drastickému nárastu sexuálneho obťažovania, sexuálnych útokov a znásilneniam. Prípady často zahŕňajú migrantov a neplnoleté dievčatá.

Tento rok v lete výrobcovia a predajcovia koreninový sprejov informovali o rekordných predajoch kvôli všadeprítomným sexuálnym útokom.