Švédske mestá dávajú toľko peňazí na migrantov, že musia znížiť výdavky na školy či zimnú údržbu - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Švédske mestá dávajú toľko peňazí na migrantov, že musia znížiť výdavky na školy či zimnú údržbu

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Veľa obcí po celom Švédsku prerozdeľuje financovanie a osekáva základné služby, aby sa dokázali vyrovnať so záplavou migrantov závislých na dávkach mesta, uvádzajú najnovšie správy.

Prieskum vykonaný kanálom SVT Nyheter zistil, že 8 z 10 obcí bude v nadchádzajúcom roku nútené znížiť svoje náklady na polovicu a obmedziť pomoc pre zdravotne postihnutých a pre starostlivosť o rodinu, pretože ich ekonomika prudko klesá.

“Situácia je napätá a my sme teraz nútení vynaložiť určité úsilie potom, ako rada rozhodne o novom rozpočte na rok 2020,” povedal Göran Eriksson, manažér mesta Bengtsfors.

“Myslím, že existujú dva dôvody. Boli sme príliš veľkorysí a prijali sme veľa nových prisťahovalcov, ale v zásade je to tiež demografický problém. Máme starnúcu populáciu a obec sa zmenšuje.”

Obec Bengtsfors čelí rozpočtovému deficitu 25 miliónov SEK (asi 2 369 450€) a dúfa, že ho prekoná tým, že oseká náklady na sociálne služby a náklady na údržbu.

“Za účelom zníženia ich nákladov … bude uzavreté bývanie LSS a každodennú činnosť pre mentálne postihnutých, o 2,5 milióna menej bude venované predškolským zariadeniam, bude znížená zdravotná starostlivosti študentov, kontrola počtu detských ihrísk, zníženie osvetlenie ulíc o 20 percent, a náklady na zimnú údržbu , alebo dláždenie ciest, a tiež znížime mzdy politikov o päť percent, “píše denník Fria Tider.

Bengtsfors je len jednou z mnohých švédskych obcí, ktoré čelia rozpočtovým krízam potom, čo prijali veľké množstvo migrantov zo Stredného východu a Afriky závislých na sociálnych dávkach, čo zase núti domorodých Švédov opustiť tieto obce a narúša tak daňový základ, ako uvádza Infowars Europe.

Napríklad Filipstad, lokalita v juho-strednom Švédsku, ktorá mala od roku 2010 len asi 6 000 obyvateľov, sa teraz údajne môže pochváliť populácií zhruba 10 000, vrátane približne 2 000 “zahraničných” migrantov, z ktorých najmenej 80 percent je nezamestnaných.

V obci Vilhelmina, úradníci nedávno navrhli uzavretie miestnej školy, aby vyriešili rozpočtové medzery potom, čo rada pre migráciu znížila pomoc mestu vo výške zhruba 4,2 milióna USD, čo pobúrilo miestnych rodičov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *