Štát poslal milióny eur firmám, ktoré možno nikdy nikoho nezamestnávali, zistili investigatívni novinári - MAGAZÍN 1
Slovensko

Štát poslal milióny eur firmám, ktoré možno nikdy nikoho nezamestnávali, zistili investigatívni novinári

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Investigatívne centrum Jána Kuciaka: „Peniaze z pandemickej pomoci vyplatené schránkovým firmám mali byť určené na podporu nezamestnanosti. Firmy sme sa snažili vypátrať, ani jednu sa nám však nepodarilo nájsť, našli sme len ich virtuálne sídla. Firmy si nepodávajú účtovné závierky, nie je teda jasné, ako sa im podarilo zdokladovať nárok na pomoc. Všetky firmy vlastnia cudzí občania, ale ani tých sme nenašli.“ (video na konci článku).

Investigatívne centrum Jána Kuciaka v spolupráci s ďalšími novinármi a mimovládkami zistilo, že desiatky firiem čerpali pandemickú pomoc pre podnikateľov, aj keď sa dá ledva zistiť, s čím podnikajú. Informuje o tom www.refresher.sk.

V rámci vyplácania pandemickej pomoci poslal štát peniaze aj firmám, pri ktorých nie je možné overiť, či vôbec majú zamestnancov a aký je účel ich podnikania. Peniaze boli pritom určené priamo na záchranu pracovných miest. Upozornilo na to Investigatívne centrum Jána Kuciaka v spolupráci s ďalšími novinármi a mimovládnymi organizáciami. Podľa ICJK takto úrady práce vyplatili schránkovým firmám až 24 miliónov eur. 

Firmy majú hneď niekoľko spoločných menovateľov a všetky nasvedčujú tomu, že by podporu dostať nemali. „Podozrivé firmy nezakladajú účtovné závierky, nie je zrejmé, či a koľko majú zamestnancov, a viaceré majú podlžnosti na daniach. Prevádzku žiadnej z nich sme pri preverovaní nenašli a majiteľmi sú spravidla ľudia z Balkánu alebo z Grécka,“ upozorňuje ICJK. Novinári odhalili celkovo 28 podozrivých firiem.

Ministerstvo práce Milana Krajniaka zo Sme rodina na otázky neodpovedalo, v prípade však už začala konať polícia v spolupráci s Úradom špeciálnej prokuratúry.

ICJK upozorňuje, že Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny žiadali o informácie o firmách už v prvej polovici septembra, odpovede sa však nedočkali, dostali len tlačovú správu o tom, že rezort začína vykonávať kontroly vo firmách, kam peniaze poslal. Na infožiadosť odpovedali v posledný deň lehoty informáciou, že vo veci už prebieha trestné stíhanie. 

Novinári z investigatívneho centra pátrali po sídlach firiem, vo väčšine prípadov však boli zaregistrované len virtuálne. 

„Firma, ktorá virtuálne sídlo spravuje, po registrácii firmám preberá poštu. Viaceré s nami komunikovať odmietli, niektoré zasa nechceli sprostredkovať firmám otázky napriek tomu, že e-mailový kontakt na svojich klientov majú,“ dodáva ICJK. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *